Норвегия върна под държавен контрол голяма част от газопреносната си мрежа

Норвегия върна под държавен контрол голяма част от газопреносната си мрежа

Норвегия постигна сделка със седем частни компании за осъществяване на национализация на част от мащабната газопреносна мрежа на страната, съобщи норвежкото министерство на енергетиката, цитирано от Ройтерс и БТА.

През 2023 г. Норвегия обяви планове да национализира по-голямата част от огромната си мрежа от газопроводи, голям преработвателен завод и друга инфраструктура, когато много от съществуващите концесии изтекат през 2028 г., и покани настоящите собственици на преговори.

Правителството одобри решение да плати на седемте собственици 18,1 милиарда крони (1,64 милиарда долара) за техните активи.

Норвегия е най-големият доставчик на газ в Европа след резкия спад на руските доставки, предизвикан от пълномащабното нахлуване в Украйна през 2022 г.

Лявоцентристкото правителство на скандинавската страна разглежда мрежата от газопроводи с обща дължина от около 9000 км по морското дъно, като актив от национален интерес, върху който трябва да упражнява пълна държавна собственост.

Макар и седем компании да постигнаха споразумение с правителството, други две отхвърлиха предложението.

Голяма част от газопреносната мрежа на Норвегия е собственост на Gassled, партньорство, създадено през 2003 г. от петролни компании, които по това време добиват газ в офшорните райони на Норвегия.

Споразумението повишава дела на норвежката държава в Gassled до 100 процента от 46,7 на сто преди това.

Поглъщането от правителството ще подкрепи основните цели на петролната политика на Норвегия, включително ниски тарифи за потребителите на тръбопроводната мрежа, се казва в изявление на министерството.

Министерството на енергетиката се споразумя с Shell, CapeOmega, ConocoPhilips, Equinor, Hav Energy, Orlen PKN и Silex да поемат техните дялове в съвместните предприятия, се казва в съобщението. Споразумението е със задна дата от 1 януари 2024 г.

Equinor ще запази малък дял в преработвателния завод Nyhamna и в тръбопровода Polarled.

North Sea Infrastructure и M Vest Energy, които притежават дялове в Nyhamna и тръбопровода Polarled, не се съгласиха на продажба и запазиха дяловете си в двата актива.

Правителството обаче все още се стреми да придобие тези дялове. Това може да стане или когато текущият период на концесия приключи, или ако преди това бъде договорена сделка, се казва в съобщението. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ