Китай планира да намали субсидиите за проекти за възобновяема енергия

Китай планира да  намали субсидиите за проекти за възобновяема енергия

Главната китайска агенция за икономическо планиране заяви днес, че предприема стъпки за намаляване на субсидиите за проекти за възобновяема енергия след бума на инсталациите за слънчева и вятърна енергия, предаде Ройтерс.

Китай счупи собствените си рекорди за нови слънчеви инсталации през 2024 г. с инсталиран капацитет, нараснал с 45% спрямо предходната година. Китай вече има почти 887 GW инсталирана слънчева енергия, повече от шест пъти повече от капацитета на Съединените щати, според данни на Международната агенция за възобновяема енергия.

Увеличението на инсталациите означава, че Китай е постигнал целта си за 2030 г. шест години по-рано от графика, подчертавайки скоростта на внедряването на чиста енергия в момент, когато президентът Доналд Тръмп изтегли Съединените щати от Парижкото споразумение за климата за втори път и обеща да улесни сондажите за петрол и газ.

Националната комисия за развитие и реформи на Китай (NDRC) заяви, че заедно с енергийната администрация на Китай са издали "пазарно ориентирани" промени в политиките, предназначени да насърчат проекти за чиста енергия.

NDRC заяви, че капацитетът на Китай за чиста енергия от всякакъв вид е достигнал повече от 40% от общия капацитет за производство на енергия на икономиката, отчасти поради поддръжката на система, която гарантира цени за възобновяема енергия, продавана в мрежата.

„Разходите за нови енергийни разработки са спаднали значително в сравнение с по-ранните етапи“, се казва в изявление на NDRC.

Агенцията каза, че всички нови проекти, завършени след юни тази година, ще бъдат изправени пред плащания за електроенергия въз основа на "пазарно наддаване".

NDRC заяви, че очаква да няма въздействие върху цената за битови потребители и земеделие и че цените на електроенергията ще бъдат „основно същите“ за индустриални и търговски операции, след като промяната влезе в сила. NDRC заяви, че ще работи с местните правителства в Китай за изпълнението на плана. Той не предостави подробности за формулата за ценообразуване, която ще въведе. По-малко щедрите субсидии за нови слънчеви ферми биха могли да увеличат натиска върху соларната индустрия в Китай, където свръхкапацитетът спрямо глобалното търсене доведе до рязък спад на цените на слънчевите панели и заплаши да доведе по-малките производители до фалит.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Unilever разработи дизайнерско звено, базирано на изкуствен интелект
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
На днешната дата, 19 юли. Рождениците днес
Чехия прие закон, който определя пет години затвор за комунистическа пропаганда
Три начина за справяне със стреса на работното място
Президент на Иран си взе такси, след като заредиха колите от кортежа му с разреден бензин
Бившият шеф на УЕФА и легендарен футболист Мишел Платини беше обран в дома си край Марсилия
На фокус през следващите седем дни: Избори, лихви и финансови отчети