Климатичната цел за утрояване на глобалната възобновяема енергия до 2030 г. е постижима, смята МАЕ

Климатичната цел за утрояване на глобалната възобновяема енергия до 2030 г. е постижима, смята МАЕ

Целта за утрояване на глобалния възобновяем енергиен капацитет до 2030 г. и намаляване на използването на изкопаеми горива е постижима, посочи Международната агенция по енергетика в доклад във вторник, цитиран от Ройтерс.

Докладът идва в момент, когато политически лидери и такива от бизнеса се събират на събития в рамките на т. нар. „седмица на климата: в Ню Йорк, за да се опитат да стимулират действия срещу изменението на климата.

Почти 200 държави и територии на срещата на високо равнище за климата COP 28 в Дубай миналата година се съгласиха да постигнат нетни нулеви емисии от енергийния сектор до 2050 г. и обещаха да утроят капацитета за възобновяема енергия – предимно вятърна и слънчева.

МАЕ отбеляза, че целта за възобновяема енергия „е постижима благодарение на благоприятната икономика, богатия производствен потенциал и силните политики“, но подчерта, че повече възобновяем капацитет сам по себе си няма да намали използването на изкопаеми горива и да намали разходите за потребителите.

„За да отключат пълните ползи от целта за утрояване, страните трябва да направят съгласуван тласък за изграждане и модернизиране на 25 милиона километра електрически мрежи до 2030 г.... Светът също ще се нуждае от 1500 гигавата (GW) капацитет за съхранение на енергия до 2030 г. “, посочи МАЕ.

По време на COP 28 страните също обещаха да удвоят мерките за енергийна ефективност, за да помогнат за ограничаване на потреблението на енергия, но тази цел ще изисква от правителствата да превърнат ефективността в много по-голям приоритет.

Държавите трябва да включат целите за възобновяема енергия и енергийна ефективност в националните си планове, за да постигнат целите, определени в Парижкото споразумение за климата, казаха от МАЕ.

Емисиите от световния енергиен сектор достигнаха рекордно високо ниво миналата година.

Утрояването на капацитета за възобновяема енергия и удвояването на мерките за енергийна ефективност за намаляване на потреблението на енергия може да намали глобалните емисии на парникови газове с 10 милиарда метрични тона до края на десетилетието в сравнение с очакваното, се казва в доклада.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ