Леко поевтиняване на петрола преди срещата на ОПЕК+

Леко поевтиняване на петрола преди срещата на ОПЕК+

Цените на петрола се понижиха минимално в ранната търговия в сряда преди срещата на производителите от групата ОПЕК+, на която те ще обсъдят голямо намаляване на добива на суров петрол, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,08 долара, или 0,09%, до 91,72 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,15 долара, или 0,17%, до 86,37 долара за барел. Предходната сесия петролът поскъпна с над 3%.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, водени от Русия, носещи общото название ОПЕК+, ще се срещнат във Виена по-късно в сряда, за да обсъдят съкращения на добива с до 2 милиона барела на ден, каза източник от ОПЕК пред Ройтерс .

Намаление от такъв мащаб би било най-голямото, направено от ОПЕК+, откакто търсенето беше засегнато от COVID-19 през 2020 г.

„Няма да се изненадам, ако има сценарии „купувайте слуховете, продавайте факта“, тъй като силното покачване на цените на суровия петрол може да е взима предвид подобно свиване на производството“, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.

Съединените щати настояват производителите от ОПЕК+ да избягват дълбоки съкращения, каза пред Ройтерс източник, запознат с въпроса, тъй като президентът Джо Байдън се стреми да предотврати покачването на цените на бензина в САЩ.

Реалното въздействие върху предлагането от по-ниска цел за добив ще бъде ограничено, тъй като няколко страни от ОПЕК+ и в момента не покриват съществуващите си квоти. През август ОПЕК+ пропусна целта си за производство с 3,58 милиона барела на ден.

Въпреки това, едно споразумение за големи съкращения „би изпратило силно послание, че групата е решена да подкрепи пазара“, казаха анализаторите на ANZ Research в бележка, като добавиха, че това „значително би стегнало пазара“.

Запасите от суров петрол в САЩ са паднали с около 1,8 милиона барела за седмицата, приключила на 30 септември, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ