Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Леко поскъпване на петрола на фона на предложенията за ядрена сделка между САЩ и Иран
Цените на петрола се повишиха леко в ранната търговия във вторник, предаде Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,09 долара, или 0,09%, до 96,74 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,11 долара, или 0,12%, до 90,87 долара за барел. Предходната сесия и двата бенчмарка отчетоха ръст от около 2%.
„Призракът на ядрена сделка между САЩ и Иран продължава да витае над пазара“, коментираха анализаторите на ANZ Research в бележка.
Късно в понеделник Европейският съюз представи "окончателен" текст за съживяване на ядрената сделка с Иран от 2015 г., очаквайки одобрение от Вашингтон и Техеран. Високопоставен служител на ЕС каза, че окончателно решение по предложението се очаква в рамките на няколко седмици.
„Макар че подробностите около сроковете възобновяване на износа на петрол от Иран остават несигурни, дори ако споразумението бъде съживено, със сигурност има възможност Иран да увеличи износа на петрол сравнително бързо“, каза анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дар в бележка.
Според ДарИран може да увеличи износа си на петрол с 1 милион-1,5 милиона барела на ден, или до 1,5% от световното предлагане, за шест месеца.
„Съживяването на ядреното споразумение от 2015 г. вероятно ще доведе до рязък спад на цените на петрола, като се има предвид, че пазарите вероятно не вярват, че ще бъде постигнато споразумение“, каза Дар.
Въпреки това признаците, че търсенето може да не е намаляло толкова, колкото се опасяваха анализаторите, които бяха изненадани от по-силните от очакваното търговски данни от Китай през уикенда и изненадващото ускоряване на растежа на работните места в САЩ през юли.
Пазарът на петрол остава под натиск напоследък поради опасенията от глобална рецесия, като цените на Брента претърпяха най-големия си седмичен спад миналата седмица.
Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, е внесъл 8,79 милиона барела на ден суров петрол през юли, което е с 9,5% по-малко в сравнение година по-рано, но повече от обемите на внос през юни, според данните на китайските митници.
Търговците също ще следят за седмичните данни за петролните запаси в САЩ, първо от Американския петролен институт във вторник и след това от Администрацията за енергийна информация в сряда.
Петима анализатори, анкетирани от Ройтерс, очакват запасите от суров петрол да са намалели с около 400 000 хил, а запасите от бензин също да са намалели със същия обем през седмицата до 5 август.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.