Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МАЕ: Инвестициите в чиста енергия стигнаха рекордните 1,6 трлн. долара
Темпото на внедряване на някои технологии за чиста енергия, като фотоволтаичните системи и електрическите превозни средства показва какво може да се постигне с достатъчно амбициозни и политически действия, но според последната оценка за глобалния напредък на Международната агенция по енергетика (МАЕ) спешно са необходими по-бързи промени в повечето компоненти на енергийната система, за да се постигнат нетни нулеви емисии до 2050 г.
По данни на МАЕ инвестициите в чиста енергия достигнаха рекордните 1,6 трилиона щатски долара през 2022 г., което представлява увеличение с почти 15% спрямо 2021 г., демонстрирайки продължаващо доверие в енергийните преходи дори в несигурен икономически климат.
Ръст на производството на ток от фотоволтаици
От агенцията добавят, че през 2022 г. фотоволтаиците са генерирали рекордните близо 1300 тераватчаса (TWh), което е с 26% повече от 2021 г. и регистрира най-големия абсолютен ръст на производството от всички възобновяеми технологии през 2022 г. Броят на производствените проекти в процес на подготовка за фотоволтаици също отбеляза огромен ръст в контекста на широката правителствена подкрепа, особено в Китай, САЩ и Индия. Ако всички обявени проекти бъдат реализирани, световният производствен капацитет за фотоволтаици ще се увеличи повече от два пъти през следващите пет години и ще надхвърли търсенето през 2030 г. в сценария на МАЕ за нулево нетно потребление до 2050 г., отбелязват още от агенцията.
Междувременно продажбите на електрически автомобили достигнаха рекордно високи стойности от над 10 милиона през миналата година, което представлява почти десетократно увеличение само за пет години. Добавените мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници нараснаха до 340 гигавата (GW), което е най-голямото им разгръщане досега. В резултат на това възобновяемите енергийни източници вече представляват 30% от световното производство на електроенергия, отбелязват от МАЕ.
Капацитетът за производство на автомобилни батерии
Според данните на МАЕ за първи път в историята обявеният производствен капацитет за батерии за електромобили е достигнал нива, достатъчни да задоволят очакваните изисквания за търсене през 2030 г. в сценария на МАЕ за постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г. Това е подкрепено от импулса на големи индустриални стратегии като Закона за намаляване на инфлацията в САЩ и Индустриалния план за зелена сделка на Европейския съюз, посочват още от МАЕ.
Въвеждането на чиста енергия също така става по-бързо в някои части на енергийната система, като производството на електроенергия и леките автомобили - където разходите са намалели и технологиите вече са сравнително развити. Същевременно все още са необходими бързи иновации, за да бъдат пуснати на пазара чисти технологии за части от енергийната система, където е по-трудно да се справим с емисиите, като например тежката промишленост и транспорта на дълги разстояния.
Повече технологии с ниски емисии
През последните няколко години бяха направени положителни стъпки в областта на иновациите, но е необходимо по-нататъшно ускоряване, за да бъдат скоро пуснати на пазара повече технологии с ниски емисии в тези области, посочват от международната енергийна агенция.
Актуализацията за 2023 г. на "Проследяване на напредъка в областта на чистата енергия" на МАЕ, проследява напредъка в привеждането на световната енергийна система в съответствие с пътя за постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г. Тя прави това чрез оценка на над 50 различни компонента - от сектори до технологии и инфраструктура.
"Икономиката на чистата енергия се оформя бързо, но в повечето области е необходим още по-бърз напредък, за да се постигнат международните цели в областта на енергетиката и климата", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.