Обявиха търгове за запълване на свободния капацитет на интерконектора Гърция-България

Икономика

Независимият преносен оператор "Ай Си Джи Би" (ICGB) ще проведе търгове за наличния свободен капацитет по газопровода Гърция - България - "Ай Джи Би" (IGB). Годишните търгове ще се проведат на 3-ти юли на две платформи за резервиране на капацитет съгласно календара на Европейската мрежа на операторите на преносни системи за газ (ENTSOG), съобщиха от "Ай Си Джи Би".

От оператора на газопровода поясняват, че свободният капацитет в точките на междусистемно свързване в Комотини (Гърция) с операторите на преносни системи TAP и DESFA ще бъде предлаган на търг на платформата за резервиране на капацитет PRISMA. Предвидено е това да стане чрез предлагане под формата на конкуриращи се капацитети като пазарен механизъм за разпределяне на капацитет в такива случаи. Това се налага, тъй като капацитетът в една от тези точки не може да бъде разпределен, без от това  автоматично да последва намаляване (изцяло или частично) на капацитета в другата точка.

Свободният капацитет в точката за междусистемно свързване в Стара Загора с оператора на преносната система „Булгартрансгаз“ ще се предлага на платформата RBP (Регионалната платформа за резервиране на капацитет), се посочва още в съобщението на газопреносния оператор, цитирано от БТА.

Общият капацитет на интерконектора е 3 млрд. куб. м годишно, като 1,57 млрд. куб. м са резервирани по дългосрочни договори с продължителност до 25 години. Останалият капацитет се предлага на търгове за различни периоди на европейските платформи PRISMA и RBP.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
25 безполезни, но много любопитни факти
Кипърският природен газ може да потече към Европа още през март 2028 г.
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка