От "Дондуков" 1: Преговорите с "Газпром" стават неизбежни (обзор)

От Дондуков 1: Преговорите с Газпром стават неизбежни (обзор)

От октомври нататък няма осигурени количества газ. Ето защо страната ни започва преговори с Азербайджан за допълнителни количества газ оттам, но на масата вече стои и темата за възобновяване на преговорите с "Газпром" по все още действащия договор, който изтича  в края на тази година. Нещо повече, "преговорите с "Газпром" стават неизбежни", обяви служебният министър на енергетиката Росен Христов на брифинг с участието на вицепремиера и министър на транспорта Христо Алексиев, представители на работодателските организации и синдикатите след проведеното днес първо заседание на кризисния щаб за енергетиката.

От бизнеса и синдикатите настояват да се търсят възможности за компенсиране при цени над 250 лева за мегаватчас. Това обаче, по думите на транспортния министър изкривява нормалната пазарна логика, и е възможно в бъдеще да се стигне до вдигане на данъци, тъй като средствата по антикризисните мерки отново идват от бюджета. Единствената възможност, според представителите на служебния кабинет за постигане на поносимите горни ценови граници до 250 лв. за мегаватчас са възобновяване на преговорите с руския доставчик. 

"Газпром” моментално става валидна опция, с която започваме да преговаряме”, заяви Росен Христов. Той направи уговорката, че преговорите ще бъдат тежки. „Много е трудно да се преговаря с някой да ти даде евтин газ, когато цената на борсата в Европа е пъти по-висока. Не си мислете, че това, което трябва да направим, е да звъннем един телефон на „Газпром експорт” и да им кажем: „Хора, започваме да плащаме по формулата, която сте ни изпратили”, коментира Росен Христов. И, добави, че допълнително утежняващо обстоятелство е поведението на предишното правителство. "Те направиха всичко възможно да влошат отношенията", критикува той.

Като основна причина от техническо естество за отваряне на темата за подновяване на преговорите с „Газпром” от кабинета посочиха липсата на резервирани капацитети за разтоварване на танкерите с американски газ по офертата от предишното правителство и най-вече липсата на време за договаряне на свободни слотове за разтоварване.

„Направихме невъзможното да организираме този един единствен слот. Вие не може да си представите каква кореспонденция и какво звънене беше. Не мога да разбера предишното правителство и предишното ръководство на „Булгаргаз” какво са правили от април досега”, заяви Росен Христов, визирайки решението от края на миналата седмица да бъде приета офертата на "Шениер" само за един от спряганите 7 танкера.

Паралелно с „Газпром” започват и разговори с Азербайджан.

„Имаме индикация, че са готови да увеличат доставките до 50 процента от това, което досега получаваме”, обясни Росен Христов.

Без удвоените количества азербайджански газ и без синьо гориво от „Газпром” България щяла да се изправи пред тежка зима.

За септември има осигурени количества газ, от октомври нататък няма такива, заяви на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер по икономическите политики и министър на транспорта Христо Алексиев, който ръководи създадения Кризисен щаб в енергетиката. Той посочи, че от три седмици кризисният щаб работи усилено по въпроса с интерконектора с Гърция, както и за стабилизиране на "Булгаргаз". 

Проблемите, които са натрупани, са наистина много, изтъкна министър Алексиев. "Първоначално беше необходимо щабът да събере информация, за да можем да преминем към реални стъпки и решения. Започнахме да работим първо по въпроса с интерконектора с Гърция. За съжаление е изгубено много време, през което реално нищо не е правено. Проблемът вече е решен. Нещата с газовата връзка Гърция-България са овладяни, мобилизирана е цялата държава, добави министърът на транспорта.

Втората тема, по която работи кризисният щаб, е стабилизирането на "Булгаргаз". "Каквито и доставки искаме да осигурим, те трябва да бъдат платени и авансирани. Оттук нататък трябва да работим по следващата част - да осигурим достатъчно количества газ за населението и за бизнеса на едни добри и поносими цени", добави Алексиев. Той припомни, че за септември месец има осигурени количества газ, но от октомври месец нататък няма такива количества. 

Министърът на енергетиката Росен Христов обясни, че количества газ са осигурени частично за септември и недостатъчно за октомври, поради което служебното правителство е заработило върху спешен порядък да се фокусира върху количествата, а не върху цената, което подсилва инфлацията в страната, обясни той. По думите на енергийния министър, финансовата дупка в дружеството "Булгаргаз" е било за стотици милиони, въпреки че реализира печалба, то е било абсолютно неспособно да извършва нормална търговска дейност, за да се разплаща за доставките на газ. 

Сред другите проблеми на "Булгаргаз" са нейните длъжници, най-големият от които е "Топлофикация-София", посочи още той и добави, че при сегашният модел на управление няма вариант тези задължения да бъдат покрити. Напротив, очаква се да растат с 300 млн. лв. на месец, ако продължим да работим по този начин до края на годината.

"Компенсации за газ не са предвидени в бюджета, за тока са предвидени, но без да са направени разчети за средствата, поради което в спешен порядък хвърлихме огромни усилия да намерим средствата и да започнем изплащането на компенсациите за тока", заяви Росен Христов. 

"Газ на каквато и да е цена има в изобилие, но цената е такава, че предприятията биха затворили. В момента фокусът е системни доставки на оптимална цена. Интерконекторът го взехме на ръчно управление. В петък получихме линеен график с ангажименти от страна на строителя ICGB за предоставяне на документи и завършване на строителните работи. Имаме уверения, че интерконекторът може да заработи на 1 октомври", посочи още енергийният министър.  

По отношение на доставките на газ, Христов припомни, че България е приела офертата за един танкер от предложените 7 с американски втечнен газ, като обясни, че главният проблем е бил липсата на свободен слот. Такъв свободен слот за доставка за газа е осигурен за октомври, така че един от корабите на "Шениър" ще бъде разтоварен в Турция. "За съжаление, останалите танкери, въпреки че офертата ценово е атрактивна на фона на сегашния пазар, ние няма да можем да се възползваме от тях, защото свободните терминали се продават от частни компании и посредници на цена, която прави крайният продукт, доставен в България, икономически неизгоден", добави министър Христов. 

Енергийният министър съобщи още, че страната ни започва преговори с Азербайджан за допълнителни количества газ оттам и изрази надежда в следващите 2 седмици да постигнем успехи в това направление. Той добави, че има индикации от турски копании за интерес да доставят тръбен газ. "Очаквам тази седмица потвръждение и веднага започваме преговори и с тях", обяви той.

Не можем да работим на тези нива на природен газ, заяви председателят на УС на Асоциацята на индустриалния капитал в България Васил Велев. Той заяви, че 200 лева на мегават/час при сегашните равнища е поносима цена, а вече 250 лева на мегават/час е вече пределна цена, от която трябва да се търсят компенсации, така както ще се търси компенсации за бита над 120 лева за мегават/час. Това обаче ще стане при условие при реактивиране на договора с "Газпром", смята Велев. 

"Ние нямаме алтернатива на доставките на "Газпром експорт" в ценово отношение", категоричен бе Велев. По думите му, губим почти 180 млн. всеки месец - почти същото количество ще можем да икономисваме и от договора с азерите, ако наистина влезе в действие интерконекторът на 1-ви октомври.  

Васил Велев обяви, че трябва да се търсят възможности за компенсиране на бизнеса при цени над 250 лева за мегаватчас.

Транспортният министър Христо Алексиев обаче обясни, че ако се продължават компенсациите по този начин, тъй като това изкривява нормалната пазарна логика, е възможно в бъдеще да се стигне до вдигане на данъци, тъй като средствата по антикризисните мерки отново идват от бюджета. 

Ваня Григорова, икономически съветник на президента на КТ "Подкрепа", пък напомни, че България е страната с най-високи нива на енергийна бедност в ЕС. "Това, което беше чуто от страна на бизнеса е, че при цена от над 250 лв за цена на газа означава затваряне на предприятия. Напомням, че България е с най-високите нива на енергийна бедност в целия ЕС, а все още нямаме разработена дефиниция за “енергийно бедни” граждани, така че те да могат да бъдат подпомагани не с целеви помощи за отопление, а за редовните месечни плащания за електричество и газ. Това, което стана ясно е, че дори за компенсациите за бизнеса вече трудно  се намират средства за компенсация", отбеляза тя.

Синдикатите настояват да се гарантира доставка на възможно най-евтиния газ. "И второ - във връзка с цената на тока - искаме да се настоява пред ЕК да имаме право като държава да ограничим износа си на ток". Според Григорова България може да обезпечи нуждите си от електоенергия, ако не изнася всичко и ако не всичко се търгува на борсите. 

Тя акцентира още и на нуждата от компенсация на градския транспорт, за да не остане страната без публичен транспорт. Тази тема отново ще стане особено болезнена в края на годината, тъй като средствата, които бяха заделени през актуализацията на бюджета, ще бъдат изчерпани, предупреди Ваня Григорова.

Нямаше разногласия в края на заседанието на кризисния щаб по въпроса дали да бъдат възобновени преговорите с "Газпром" по действащия договор, съобщи тази вечер пред bTV Ваня Григорова. Тя разясни, че ще се стартира с разговори дали руската компания ще се съгласи да възобнови доставките и при какви условия, включително и на какви цени. 

Бяха изнесени данни по време на заседанието, че и сега получаваме и потребяваме руски газ, но през посредници, което го оскъпява с около 30%, посочи на свой ред Васил Велев. Ако се премине отново към директни доставки и тези 30% оскъпяване изчезнат, това е възможност за постигане на поносими ценови нива, допълни той. 

В късния следобед от "Продължаваме промяната" реагираха с позиция по повод намеренията на служебното правителство да преговаря с "Газпром" за доставки на синьо гориво.

Бившият председател на енергийната комисия в парламента Радослав Рибарски заяви, че такива преговори най-вероятно ще бъдат безрезултатни:

"Днес ни беше представено едно-единствено решение, а именно "Газпромекспорт". Разговори с "Газпромекспорт" са водени многократно и от редовния кабинет, но това не даде резултат. Най-вероятно няма да даде резултат и сега, а зимният отоплителен сезон предстои".

От ПП недоумяват защо договорени, според тях, количества американски газ са били отказани, след като капацитетът на гръцкия терминал в Ревитуса ще бъде почти удвоен до края на август.

Критики към обявените днес намерения за подновяване на преговорите с "Газпром" изрази и бившият енергиен министър от първото правителство на ГЕРБ  и настоящ районен кмет в София Трайчо Трайков. "Нищо неизбежно не виждам, ще има само неизбежен арбитраж с "Газпром" за стотици милиони левове", заяви той в предаването "Лице в лице" по bTV.  "В момента се губят огромни количества пари и някой е виновен за това. Те (б.р. Русия) ще твърдят вероятно, че ние сме виновни, а ние - че те са виновни", коментира той, визирайки спрените доставки от руска страна, които са на принципа "вземи или плати".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ