Петролът поевтиня на фона на данните за инфлацията от Китай

Петролът поевтиня на фона на данните за инфлацията от Китай

Цените на петрола се понижиха в сряда, след като инфлацията в най-големия вносител на суров петрол Китай се оказа по-слаба от очакваното, пише Ройтерс. Търговците също така се фокусираха върху възможност за споразумение за прекратяване на огъня в Газа, тъй като преговорите се очаква да бъдат подновени по-късно през деня, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,38 долара, или 0,45%, до 84,28 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,31 долара, или 0,38%, до 81,10 долара за барел.

И двата сорта поевтиняха с около 3% в предходните три сесии поради признаци, че енергийната индустрия на Тексас е останала сравнително невредима от урагана Берил, след като той достигна региона в понеделник.

Петролните и газовите компании възобновиха някои операции във вторник. Някои пристанища бяха отворени отново и повечето производители увеличиха производството, въпреки че някои съоръжения претърпяха щети и захранването все още не беше напълно възстановено.

„Очакванията за отслабване на напрежението в Близкия изток и по-слабите от очакваното китайски данни за индекса на потребителските цени за юни оказаха натиск върху цените на петрола днес“, каза независимият пазарен анализатор Тина Тенг, позовавайки се на данните за индекса на потребителските цени в Китай за юни.

Потребителските цени във втората по големина икономика в света нараснаха за пети месец през юни, но останаха под предварителните прогнози, докато дефлацията на цените на производител продължава. Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши с 0,2% на годишна база през юни, което е под прогнозата за ръст от 0,4%. При цените на производител бе отчетен спад от 0,8% на годишна база.

В Близкия изток преговорите за прекратяване на огъня в Газа ще бъдат подновени в Доха с участието на шефовете на разузнаването на Египет, Съединените щати и Израел.

На пазара се отразиха и данните на Американския петролен институт (API), цитирани от пазарни източници, според които запасите от суров петрол и бензин в САЩ са намалели миналата седмица. Това показва, че лятното търсене на гориво е стабилно и води до възстановяване след дни на спад.

Данните на API показват, че запасите от суров петрол са намалели с 1,923 милиона барела през седмицата, приключила на 5 юли,. Запасите от бензин са намалели с 2,954 милиона барела. Запасите от дестилати обаче са нараснали с 2,342 милиона барела.

Ограничаване на загубите в цените на петрола дойде от коментарите на председателя на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл, който намекна, че аргументите за намаляване на лихвените проценти стават все по-силни.

По-ниските лихвени проценти трябва да стимулират повече икономически растеж и следователно потреблението на петрол.

След коментарите на Пауъл, инвеститорите продължиха да оценяват на почти 70% вероятност за намаляване на лихвите от Фед през септември.

Междувременно Министерството на енергетиката на САЩ понижи прогнозата си за световното търсене на петрол през 2024 г. със 70 хил. барела дневно до 102,91 млн. барела дневно. Това се посочва в месечния доклад на Агенцията за енергийна информация към Министерството на енергетиката на САЩ (EIA).

Така сега, според оценките на EIA, през 2024 г. търсенето на петрол през 2024 г. ще се равнява на 102,91 млн. барела на ден (преди това - 102,98 млн. барела на ден), а през 2025 г. - на 104,68 млн. барела на ден (при 104,54 барела на ден през юни).

По този начин агенцията очаква ръст на търсенето през 2024 г. в размер на 1,11 млн. барела спрямо предходната оценка от 1,1 млн. барела на ден, догодина  нарастването на търсенето  ще се ускори до 1,77 млн. барела на ден.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ