Петролът поевтиня на фона на контрастиращите оценки за търсенето на ОПЕК и МАЕ

Петролът поевтиня на фона на контрастиращите оценки за търсенето на ОПЕК и МАЕ

Петролът поевтиня на фона на контрастиращите оценки за търсенето на ОПЕК и МАЕ

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък на фона на несигурни перспективи за търсенето, въпреки че водещите еталони се насочиха към седмични печалби, тъй като страховете от рецесия отслабнаха, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,54 долара, или 0,54%, до 99,06 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,58 долара, или 0,61%, до 93,76 долара за барел.

За седмицата Брентът  ена път да се покачи с повече от 4%, компенсирайки част от понижението  с 14% миналата седмица - най-големият му седмичен спад от април 2020 г., до който се стигна заради опасения, че нарастващата инфлация и повишаването на лихвените проценти ще ударят икономическия растеж и търсенето на гориво. WTI се насочваше към седмичен ръст от повече от 5%, възстановявайки около половината от загубата от предходната седмица.

Несигурността ограничи ръста на цените, тъй като пазарът обработи контрастиращите мнения за търсенето от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Международната агенция по енергетика (МАЕ).

„Въпреки че наративът, че инфлацията е достигнала своя пик, даде известна сила на рисковите активи напоследък, по-премерените движения на цените на петрола от юни предполагат, че все още има резерви на фона на мътните перспективи за търсенето“, каза Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.

В четвъртък ОПЕК намали прогнозата си за растеж на световното търсене на петрол през 2022 г. с 260 000 барела на ден. Сега картелът очаква търсенето да нарасне с 3,1 милиона барела на ден тази година.

Това противоречи на мнението на МАЕ, която повиши прогнозата си за ръст на търсенето до 2,1 милиона барела на ден, поради преминаването от газ към нефт при производството на електроенергия в резултат на скок на цените на газа.

"Има голяма доза несигурност относно търсенето в краткосрочен план. Докато това се уталожи, той (пазарът) ще бъде такъв за известно време", каза Джъстин Смирк, старши икономист в Westpac.

В същото време МАЕ повиши перспективата си за доставките на руски петрол с 500 000 барела на ден за втората половина на 2022 г., но каза, че ОПЕК трудно би могъл да увеличи производството.

„Картината, която МАЕ нарисува, беше смесена“, каза анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дар. „Руските доставки са по-устойчиви, отколкото се смяташе“, добави Дар.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ