Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтиня на фона на опасенията за слабо търсене на гориво
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък, изтривайки част от печалбите от предишния ден, тъй като инвеститорите решиха да приберат печалби поради опасенията за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти, забавящо икономическия растеж и глобалното търсене на горива, преде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,38 долара, или 0,51%, до 73,65 долар за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,36 долара, или 0,52%, до 69,20 долара за барел.
И двата показателя напреднаха с около 3% в сряда, след като Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) съобщи, че запасите от суров петрол са спаднали с 9,6 милиона барела през седмицата, приключила на 23 юни, далеч надвишавайки намалението от 1,8 милиона барела, прогнозирано от анализаторите в проучване на Ройтерс.
„Пазарът се обърна заради подновените притеснения относно по-нататъшното повишаване на лихвените проценти в САЩ и Европа, което ще намали глобалното търсене на петрол“, каза Хироюки Кикукава, президент на NS Trading, подразделение на Nissan Securities.
Лидерите на най-големите централни банки в света потвърдиха в сряда, че смятат, че ще е необходимо допълнително затягане на паричната политика, за да се укроти упорито високата инфлация. Те обаче все още вярват, че могат да постигнат това, без директно да предизвикат рецесии.
Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл не изключи допълнителни повишения на следващото заседание на централната банка, докато председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард затвърди очакванията за девето поредно увеличение на лихвите в еврозоната през юли.
За натиска на пазара допринесоха и данните за печалби на индустриалните фирми в Китай - вторият по големина потребител на петрол в света. Данните показаха двуцифрен спад през първите пет месеца на годината, тъй като намаляването на търсенето сви маржовете.
Изправена пред падащи цени, този месец Саудитска Арабия обеща рязко да намали добива си през юли в допълнение към по-широката сделка на ОПЕК+ за ограничаване на доставките до 2024 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.