Петролът поевтиня с над 1 долара за барел на фона на икономическата несигурност в Китай

Петролът поевтиня с над 1 долара за барел на фона на икономическата несигурност в Китай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, отстъпвайки от печалбите през миналата седмица, след като въпросителните относно представянето на китайската икономика надделяха над съкращенията на добива от ОПЕК+ и седмия пореден спад в броя на нефтените и газовите платформи, работещи в Съединените щати, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,83 долара, или 1,08%, до 75,78 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,81 долара, или 1,13%, до 70,97 долара за барел. Миналата седмица Брентът и WTI напреднаха съответно с 2,4% и 2,3%.

„Икономическата несигурност в Китай може да е причинила разпродажбите след двудневно възстановяване на петролните пазари преди решението на Народната банка на Китай (PBOC) относно нейните основни лихвени проценти (LPR) тази седмица“, коментира Тина Тенг, анализатор в CMC Markets .

Редица големи банки намалиха своите прогнози за ръста на брутния вътрешен продукт на Китай за 2023 г., след като данните от май миналата седмица показаха, че възстановяването след пандемията COVID във втората по големина икономика в света е колебливо.

Очаква се PBOC да намали основните си лихвени проценти по заеми във вторник след подобно намаление на средносрочните заеми миналата седмица, за да подкрепи колебливото икономическо възстановяване.

Според източници на Ройтерс Китай ще предостави повече стимули за забавящата се икономика тази година, като опасенията относно дълга и изтичането на капитал ще гарантират, че мерките ще бъдат насочен към подпомагане на слабото търсене в потребителския и частния сектор.

Все пак производителността на рафинерията в Китай се повиши през май до втората си най-висока обща стойност в историята, което спомогна за увеличаване на печалбите от миналата седмица. В същото време американските енергийни фирми намалиха броя на работещите платформи за петрол и природен газ за седма поредна седмица за първи път от юли 2020 г.

Броят на нефтените и газовите платформи, ранен индикатор за бъдещ добив, спадна с 8 до 687 през седмицата до 16 юни - най-ниското ниво от април 2022 г.

Цените на петрола в понеделник също са по-ниски поради очакванията, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, включително Русия, известни заедно като  ОПЕК+, ще изпитат затруднения с постигането на съответствие с квотите за производство, каза Едуард Моя, старши анализатор в OANDA.

„Роснефт“ предполага, че картелът на производителите на петрол се фокусира върху износа, а не върху производството“, каза Моя, позовавайки се на коментари, направени от Игор Сечин, ръководител на руската енергийна компания „Роснефт“.

Говорейки на икономически форум в събота, Сечин каза, че би било подходящо ОПЕК+ да наблюдава обемите на износа на петрол, както и квотите за производство поради различните размери на вътрешните пазари на всяка страна.

По-рано този месец ОПЕК+ се договори за ново споразумение за добив на петрол. Саудитска Арабия - най-големият производител в групата, обеща да направи дълбоко съкращаване на производството си през юли.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ