Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се повишиха на фона на по-слабия долар
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък на фона на по-слабия долар, предаде Ройтерс.
Към 9:05 часа българско време сортът Брент поскъпна с 2,13 долара, или 2,25%, до 96,80 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 2,16 долара, или 2,45%, до 90,33 долара за барел. За седмицата Брентът върви към спад с 0,5%, а WTI - ръст с около 1%
И двата петролни еталона поевтиняха в началото на търговията, тъй като доларът се повиши, след което обаче поскъпнаха, когато доларовият индекс падна с 0,3% до 112,67 пункта. По-слабият долар повишава търсенето на петрол, тъй като прави суровината по-евтина за тези, които притежават други валути.
Анализаторите твърдят, че докато опасенията за търсенето натежават на пазара, предлагането все още се очаква да бъде ограничено, поставяйки дъно под цените на петрола,.
Страховете от рецесия в Съединените щати - най-големият потребител на петрол в света, нараснаха в четвъртък, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл каза, че е „много преждевременно“ да се мисли за спиране на повишаването на лихвените проценти.
„Призракът от по-нататъшни увеличения на лихвените проценти помрачи надеждите за повишаване на търсенето“, посочиха анализаторите на ANZ Research в бележка.
Допълнителен негативизъм дойде от Английската централна банка, която предупреди вчера, че според нея Великобритания е навлязла в рецесия и икономиката може да не регистрира ръст още две години.
Подчертавайки опасенията за търсенето, Саудитска Арабия понижи официалните продажни цени (OSP) през декември за своя водещ арабски лек суров петрол за Азия с 40 цента до премия от 5,45 долара за барел спрямо средната цена за Оман/Дубай.
Намалението беше в съответствие с прогнозите на търговски източници, които се основаваха на по-слаби перспективи за китайското търсене.
Китай се придържа към строгите си ограничения срещу разпространението на COVID-19, тъй като новите случаи на заразени нараснаха в четвъртък до най-високото си ниво от август. Инвеститорите по-рано през седмицата смятаха, че най-големият вносител на петрол в света може да се насочи към облекчаване на ограниченията, за да стимулира икономиката.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.