Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват ефектите от търговската война

Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват ефектите от търговската война

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в сряда, тъй като променящите се тарифни политики на САЩ подхраниха несигурността, което накара търговците да се фокусират над потенциалното въздействие на търговската война между САЩ и Китай върху икономическия растеж и търсенето на енергия, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,75 долара, или 1,16%, до 63,92 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,74 долара, или 1,21%, до 60,59 долара за барел. И двата сорта поевтиняха с 0,3% във вторник.

Глобалното търсене на петрол се очаква да нарасне с най-бавния си темп от пет години през 2025 г., а ръстовете на производството в САЩ също ще намалеят поради тарифите на президента на САЩ Доналд Тръмп върху търговските партньори и техните ответни действия, посочи Международната агенция по енергетика (МАЕ) във вторник.

„Инвеститорите продължават да изпитват затруднения с намирането на катализатор, който да стимулира по-значително възстановяване, тъй като се очаква глобалният растеж да се забави заради американските мита, което поставя търсенето на петрол в опасност“, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.

„Низходящата тенденция за цените на петрола остава непокътната и можем да очакваме първоначалният оптимизъм около отмяната на митата да изчезне, а основните макро насрещни ветрове на предстоящите икономически данни могат да върнат пазарите към по-отрезвяваща реалност“, добави Йеп.

Световното търсене на петрол тази година се очаква да нарасне със 730 000 барела на ден, заяви МАЕ, като това представлява спад от очакваните миналия месец 1,03 милиона барела на ден. Намалението в прогнозата е по-голямо от това, направено в понеделник от Организацията на страните износителки на петрол.

Притесненията относно ескалиращите мита на Тръмп, съчетани с нарастващия добив от ОПЕК+, вече понижиха цените на петрола с приблизително 13% досега този месец.

Несигурността около търговското напрежение накара няколко банки, включително UBS, BNP Paribas и HSBC, да намалят своите прогнози за цената на суровия петрол.

Тръмп увеличи митата върху китайските стоки до смайващи нива, което накара Пекин да наложи ответни мита върху вноса от САЩ в засилващата се търговска война между двете най-големи икономики в света, за която пазарите се опасяват, че ще доведе до глобална рецесия.

Като допълнителен знак за нарастващо напрежение, Китай нареди на авиокомпаниите си да не приемат повече доставки на Boeing в отговор на решението на САЩ да наложи мита от 145% върху китайски стоки, съобщи Блумбърг във вторник.

Междувременно запасите от суров петрол в САЩ са се повишили с 2,4 милиона барела през седмицата, приключила на 11 април. Запасите от бензин са намалели с 3 милиона барела, а запасите от дестилат – с 3,2 милиона барела, съобщиха пазарни източници, цитирайки данни на Американския петролен институт във вторник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ