Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтинява на фона на по-силния долар и колебливото възстановяване на Китай
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, тъй като по-силния долар и опасенията относно колебливото икономическо възстановяване на Китай и засенчиха затягане на доставките от съкращенията на добива от ОПЕК+, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,89 долара, или 1,03%, до 85,92 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,91 долара, или 1,09%, до 82,28 долара за барел.
Цените се понижиха, тъй като индексът на щатския долар напредна, след като малко по-голямото увеличение на производствените цени в САЩ през юли повиши доходността на държавните облигации въпреки очакванията, че Федералният резерв е в края на повишаването на лихвените проценти.
По-силният долар оказва натиск върху търсенето на петрол, тъй като прави стоката по-скъпа за купувачите, притежаващи други валути.
„Суровият петрол е в зона на свръхкупуване от известно време, противопоставяйки се на очакванията за корекция. Той беше фокусиран изключително върху икономическия оптимизъм на САЩ, като изключим все по-силните насрещни ветрове, духащи на територията на еврозоната и в Китай“, каза Вандана Хари, основател на доставчикът на анализи на петролния пазар Vanda Insights.
Тази седмица петролът може да бъде ограничен в диапазона, тъй като бавното икономическо възстановяване на Китай и по-силният щатски долар може да потиснат цените, но ОПЕК+ посочи, че ще направи всичко необходимо, за да затегне предлагането и да стабилизира пазарите, посочи анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.
Съкращенията на доставките от Саудитска Арабия и Русия, които са част от алианса на Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, известен като ОПЕК+, се очаква да подкопаят петролните запаси през останалата част от тази година, което потенциално ще доведе до още по-високи цени, отбеляза в месечния си доклад Международната агенция по енергетика.
Междувременно руски военен кораб стреля предупредително по товарен кораб в Черно море в неделя, засилвайки напрежението в ключова зона за износа на стоки от Украйна и Русия.
В Съединените щати броят на действащите петролни платформи се задържа стабилно на 525 миналата седмица, след спад в продължение на осем поредни седмици, според седмичния доклад на Baker Hughes.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.