Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтинява, докато инвеститорите съпоставят данните от Китай с прогнозите на ОПЕК
Цените на петрола се понижиха леко в ранната търговия в петък, докато инвеститорите съпоставяха оптимистичните прогнози за търсенето от групата производители ОПЕК спрямо смесените икономически данни от Китай, който е най-големият вносител на петрол, предаде Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,11 долара, или 0,13%, до 86,29 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,07 долара, или 0,08%, до 82,745 долара за барел.
И двата показателя са в продължително рали от юни, като в четвъртък WTI се търгува на най-високото си ниво за тази година, а сортът Брент достигна най-високата си цена от януари.
„На петролните пазари може да е имало свръх покупки от многоседмично рали, въпреки че съкращенията на добива на ОПЕК+ и подобрените перспективи за търсенето остават възходящи фактори“, каза Тина Тенг, пазарен анализатор в CMC Markets в Оукланд.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) заяви в четвъртък, че очаква световното търсене на петрол да нарасне с 2,25 млн. барела на ден през 2024 г., в сравнение с ръст от 2,44 млн. барела на ден през 2023 г. И двете прогнози са непроменени спрямо миналия месец.
През 2024 г. се очаква „солидният“ икономически растеж на фона на продължаващите подобрения в Китай да повиши потреблението на петрол, се посочва в прогнозата на организацията.
Настроенията на пазара също бяха приповдигнати от данните за потребителските цени в САЩ за юли в четвъртък, които подхраниха спекулациите, че Федералният резерв е към края на своя цикъл на агресивно повишаване на лихвите
Тенг обаче отбеляза, че „слабите икономически данни на Китай и отстъплението на Уолстрийт оказват влияние върху рисковите настроения, а засиленият долар оказва натиск върху цените на суровините“.
Докато митническите данни показват ръст на вноса на суров петрол на годишна база, общият износ на Китай се срина с 14,5% спрямо миналата година, като месечният внос на суров петрол се оттегли от почти рекордните върхове през юни до най-ниските нива от януари.
Данните от тази седмица също показаха, че потребителските цени в Китай са изпаднали в дефлация, а фабричните цени продължиха да падат през юли, което поражда опасения относно търсенето на гориво във втората по големина икономика в света.
От страна на предлагането, цените бяха подкрепени от удължаване на съкращенията на добива от Саудитска Арабия и Русия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.