Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтинява заради слабите данни за Китай и перспективата за по-високи доставки от ОПЕК+
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник на фона на очакванията за по-високо производство на ОПЕК+ през октомври и признаците за слабо търсене в Китай и САЩ - двата най-големи потребители на петрол в света, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,50 долара, или 0,65%, до 76,43 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,41 долара, или 0,56%, до 73,14 долара за барел.
В петък Брентът записа седмичен спад от 0,3%, а WTI – от 1,7%.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, са готови да продължат с планирано увеличение на добива на петрол от октомври, предаде Ройтерс, позовавайки се на източници от групата.
Осем членки на ОПЕК+ се готвят да увеличат добива със 180 хил. барела на ден през октомври в рамките на план за отмяна на част от действащите съкращения добива от 2,2 млн. барела на ден, като същевременно запазят други съкращения до края на 2025 г.
„Има опасения, че ОПЕК ще продължи напред и ще увеличи добива от октомври“, каза пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.
„Смятам обаче, че резултатът зависи от цената“, добави той.
Брентът и WTI отчетоха загуби за два последователни месеца, тъй като опасенията за търсенето на САЩ и Китай надделяха над неотдавнашните прекъсвания на доставките на либийски петрол на фона на спор между правителствени фракции в страната и напрежението в ключовия регион за производство на Близкия изток, свързано с конфликта Израел-Газа .
Повече песимизъм относно растежа на търсенето в Китай се появи, след като официално проучване в събота показа, че производствената активност там е спаднала до шестмесечно дъно през август, тъй като заводските цеин се сринаха и собствениците се борят за поръчки, въпреки че частно проучване от понеделник, което обхваща по-експортно ориентирани компании показаха признаци на колебливо възстановяване през август.
„По-мекият от очакваното PMI в Китай, публикуван през уикенда, засилва опасенията, че китайската икономика ще пропусне целите за растеж“, коментира Сикамор.
В САЩ потреблението на петрол се забави през юни до най-ниските сезонни нива от пандемията на коронавирус през 2020 г., показват данни на Администрацията за енергийна информация в петък.
„Виждаме потенциален спад в растежа през 2025 г., воден от икономическите затруднения в Китай и САЩ“, посочиха анализатори от ANZ в бележка.
„Вярваме, че ОПЕК няма да има друг избор, освен да отложи поетапното спиране на доброволните съкращения на производството, ако иска по-високи цени", добавиха те.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.