Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Политическото напрежение в Либия може отново да парализира добива на петрол
Политическото противопоставяне в Либия рискува още веднъж да парализира доходоносния петролен сектор на северноафриканската държава, но честотата на нейните битки за власт и сривовете в суровия петрол поставиха под въпрос дългосрочната подкрепа на цената на петрола, предаде CNBC.
Политически раздробена след подкрепеното от НАТО сваляне на Муамар Кадафи, Либия отново се оказва затънала в конфликт между международно признатото правителство в Триполи на Абдул Хамид Дбейба и базираната в източен Бенгази конкурентна администрация, одобрена от най-висшия законодателен орган на Либия, Камарата на представителите. Над тях витае призракът на източния военачалник Халифа Хафтар, чиито съюзнически сили защитават и контролират повечето петролни находища в страната.
Наскоро напрежението се повиши отново около съдбата на приходите от петрол, тъй като усилията на Хамид Дбейба да отстрани управителя на централната банка Садик ал-Кабир накараха администрацията на Бенгази да обяви спирането на петролните полета.
Националната петролна корпорация на Либия (NOC), която администрира въглеводородните ресурси на страната, все още не е коментирала обявените затваряния, но нейното дъщерно дружество Waha Oil призна, че „протестите и натискът могат да доведат до спиране на производството на петрол“, според Google- преведено изявление.
Другото дъщерно дружество Sirte Oil цитира същите причини за необходимостта от „постепенно намаляване на производството“ и призова „специализираните органи да се намесят, за да запазят непрекъснатостта на производството на петрол“ в преведена от Google публикация в социалните медии.
Либийски източници, които можеха да коментират само анонимно поради опасения за сигурността, казаха на CNBC, че няколко полета са напълно затворени или са намалили производството на суров петрол.
Преди последната ескалация, най-голямото находище в Либия, Ел Шарара с 300 000 барела на ден, беше затворено в началото на август на фона на протести, организирани от демонстранти от района на Фецан. Впоследствие Националната петролна корпорация обяви форсмажорни обстоятелства - законова разпоредба, обхващаща компания, когато не успее да достави петролни доставки поради обстоятелства извън нейния контрол - за износа на суров петрол на El Sharara на 7 август, според бележка на NOC до клиентите.
Оттогава производството на най-търсения износен суров петрол в Либия Es Sider е намаляло, като находището Dhahra е затворено, заедно с постепенно или пълно спиране на находищата Amal, Nafoora, El Feel и Mesla, казаха либийски източници пред CNBC.
Член на влиятелната Организация на страните износителки на петрол (ОПЕК), Либия може да се похвали с производство на суров петрол от 1,18 милиона барела на ден през юли, според независими оценки, цитирани в августовското издание на месечния доклад за пазара на петрол на ОПЕК - и между 700 000 до 900 000 барела на ден от този обем „вероятно може да спре да работи до края на седмицата“, казаха анализатори на Rapidan в началото на седмицата, предупреждавайки, че доставките и износът от по-голямата част от богатия на въглеводороди регион „Петролен полумесец“ на Либия „ ще бъде офлайн до дни, с прекъсвания с продължителност няколко седмици.“
Повтаряйки настроенията, Андрю Бишоп, глобален ръководител на политическите изследвания в Signum Global Advisors, описа последните спирания като „истинското нещо“, отбелязвайки, че смущението може да продължи „поне един месец (и вероятно много повече)“ на фона на „нулево доверие” между враждуващите страни.
Но производството на петрол в Либия отдавна е жертва на откуп за капитал или политическо предимство - и честотата на преходните смущения ерозира очакванията на някои пазарни участници, че последните сътресения ще продължат дългосрочно. Цените на петрола, които се сринаха под егидата на анемичното търсене от страна на най-големия вносител на суров петрол в света Китай, се повишиха в понеделник на базата на либийските доклади – но преотстъпиха голяма част от тези печалби през сесията във вторник.
Цените се понижиха още веднъж в сряда с фючърсите на суровия петрол Brent за октомври, бяха търгувани за $78,42 за барел, което е спад с $1,13 цента за барел спрямо предишното споразумение.
„Цените не останаха високи според либийските доклади, особено защото има няколко неща: първото, според мен, е поради текущото несъгласие относно Централната банка, Либийската централна банка, мисля, че вероятно ще бъде разрешено скоро, ” каза Хорхе Леон, старши вицепрезидент по проучване на петролния пазар в Rystad Energy.
„Наистина не сме виждали … продължителни либийски прекъсвания на доставките през последните две години и дори повече, [през последните] две години и половина, и мисля, че този път няма да е по-различно. Мисля, че и двете страни имат стимул да разрешат това възможно най-скоро“, добави той.
Анализаторите на Goldman Sachs също смятат, че бъдещият срив в Либия е краткотраен.
„Пазарните участници изглеждат оптимистични“, оценява Амарпреет Сингх от Barclays в бележка от вторник, отбелязвайки, че „по някакъв начин ситуацията в Либия напомня за повишеното геополитическо напрежение в Близкия изток, тъй като фундаменталните показатели могат да се движат в посока, обратна на рисковете, свързани с геополитическите развития за продължителен период от време.“
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.