Петролът поскъпна на фона на политическата несигурност във водещи страни производителки

Петролът поскъпна на фона на политическата несигурност във водещи страни производителки

Петролът поскъпна на фона на политическата несигурност във водещи страни производителки

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник на фона на политическата несигурност във водещи страни производителки, след като президентът на Иран загина при катастрофа с хеликоптер и саудитският престолонаследник отмени пътуване до Япония заради здравословни проблеми на краля, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,30 долара, или 0,36%, до 84,28 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,18 долара, или 0,22%, до 80,24 долара за барел.

Иранският президент Ебрахим Раиси и неговият външен министър загинаха при катастрофа с хеликоптер близо до границата с Азербайджан.

Отделно престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман отложи посещението си в Япония, планирано да започне днес, поради здравословен проблем с крал Салман,  съобщи главният секретар на японското правителство Йошимаса Хаяши.

Държавната информационна агенция на Саудитска Арабия съобщи в неделя, че 88-годишният крал Салман ще бъде подложен на лечение за възпаление на белите дробове.

„Ако здравето на бащата се влошава, това добавя към несигурността, която вече обикаля енергийните пазари тази сутрин след новината, че иранският президент е изчезнал“, коментира анализаторът на IG Markets Тони Сикамор.

Той добави, че цените на WTI може да нараснат допълнително към $83,50.

„Мисля, че има достатъчно причини това да се случи, още повече, когато вземете предвид мерките за имотния сектор в Китай, обявени миналата седмица, включително облекчаването на ипотечните правила и закупуване на непродадени жилища“, каза Сикамор.

Брентът приключи предходната седмица с около 1% ръст, което е първото му седмично повишение от три седмици, докато WTI напредна с 2% поради подобрени икономически показатели от САЩ и Китай - най-големите потребители на петрол в света.

Въпреки нестабилността в региона цените на петрола се промениха съвсем леко.

„Пазарът на петрол остава до голяма степен обвързан в диапазона и без какъвто и да е свеж катализатор вероятно ще трябва да изчакаме яснота около политиката за добив на ОПЕК+, за да излезем от този диапазон“, каза Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини в ING.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, ще проведат среща на 1 юни.

Вашингтон се възползва от неотдавнашния спад в цените на петрола, като заяви в края на миналата седмица, че е купил 3,3 млн. барела петрол на цена от 79,38 долара за барел, за да помогне за попълването на своя стратегически петролен резерв след мащабна продажба от запасите през 2022 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ