Цените на петрола се повишиха, след като вчера достигнаха най-ниското си ниво за 2022 г.

Цените на петрола се повишиха, след като вчера достигнаха най-ниското си ниво за 2022 г.

Цените на петрола се повишиха, след като вчера достигнаха най-ниското си ниво за 2022 г.

Цените на петрола се възстановиха в азиатската търговия в четвъртък, след като предходната сесия се сринаха до най-ниското си ниво за тази година. Днешният ръст обаче е ограничен от опасенията за забавяне на икономиката и отслабващото търсене на гориво, пише Ройтерс.

Към 8:50 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,96 долара, или 1,24%, до 78,13 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,02 долара, или 1,42%, до 73,03 долара за барел.

„Това може да е до голяма степен опит цените да се стабилизират след скорошните резки разпродажби, но все още може да е налице цялостна предпазлива среда“, каза Джун Ронг Йеп, пазарен стратег в IG, пред Ройтерс в четвъртък.

Той добави, че притесненията относно търсенето ще останат ключов фактор за цените на петрола, докато положителните катализатори, включително дисбалансът между търсенето и предлагането и надеждите за  повторно отваряне Китай, са били краткотрайни.

Производството на суров петрол в САЩ се повиши до 12,2 милиона барела на ден миналата седмица, което е най-високото му ниво от август, съобщи Администрацията за енергийна информация в сряда.

Макар че запасите от суров петрол в САЩ са се понижили през миналата седмица, тези от бензин и дестилат са нараснали, което засили опасенията за намаляване на търсенето.

Запасите от бензин са нараснали с 5,3 млн. барела през седмицата до 219,1 млн. барела, а запасите от дестилат, включително дизелово гориво и мазут, са се увеличили с 6,2 милиона барела, съобщи. АЕИ.

За повишението на цените на петрола помогнаха данни, че икономиката на Япония се е свила по-малко от първоначалните оценки през третото тримесечие.

Разхлабването на ограниченията срещу COVID-19 в Китай, който сред най-големите потребители на суров петрол в света, също помогна за стабилизиране на цените на петрола.

Междувременно западни служители преговарят с турските колеги за разрешаване на проблема с опашките от петролни танкери край Турция, съобщи служител на британското министерство на финансите, след като Г-7 и Европейският съюз въведоха нови ограничения на 5 декември, насочени към износа на руски петрол.

Най-малко 20 петролни танкера се бавят с преминаването от руските черноморски пристанища до Средиземно море, тъй като Анкара започна да настоява за ново доказателство за застраховка за всички плавателни съдове след въвеждането на тавана на цената на руския петрол.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ