Петролът поскъпва леко след спад в стойността на щатския долар

Икономика

Цените на петрола се повишиха леко в ранната търговия в сряда на фона на леките промени в стойността на долара, докато инвеститорите чакат повече данни за запасите от суров петрол в САЩ, които да им дадат по-добра представа за тенденциите в търсенето, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,06 долара, или 0,07%, до 83,75 долара за барел, след като напредна с 3,3% предходната сесия. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши 0,19 долара, или 0,25%, до 77,33 долара за барел, следвайки ръст от 4,1% предходната сесия.

Очаква се петролните еталони да запазят възходящия си тренд, след като председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл бе по-умерен в коментарите си за лихвените проценти, отколкото пазарите очакваха, докато последните данни показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са спаднали въпреки предишните очаквания за покачване.

„Подобрените нагласи в посока рисковите активи след коментарите на председателя на Фед Джеръм Пауъл, заедно с по-слабия щатски долар, изглежда допринасят за известен ръст на цените на петрола, след като видяхме слабо представяне в края на януари“, каза пазарният анализатор на IG Йеп Джун Рон.

Доларовият индекс се понижи леко в сряда, което направи петрола по-евтин за притежателите на други валути.

С по-малко агресивните повишения на лихвените проценти в Съединените щати, пазарът се надява, че най-голямата икономика и водещ потребител на петрол може да избегне рязко забавяне на икономическата активност или дори рецесия, които да се отразят негативно на търсенето на петрол.

„Мисля, че имаме разумно балансиран пазар“, каза старшият икономистът на Westpac Джъстин Смирк.

„Ако имаме по-силен от очаквания растеж от развиващия се свят, цените (на петрола) ще бъдат по-стабилни и ОПЕК ще трябва да увеличи добива. Но това не е основния ни сценарии. Не виждаме голям скок в търсенето“, каза той.

Пазарът бе подкрепен от седмичните данни на Американския петролен институт, които показаха, че запасите от суров петрол на САЩ са спаднали с около 2,2 млрд. барела през седмицата, приключила на 3 февруари. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, залагаха на ръст на запасите от 2,5 млн. барела.

Запасите от бензин и дестилат обаче нараснаха повече от очакваното, като запасите от бензин се увеличиха с около 5,3 милиона барела, а запасите от дестилат, които включват дизелово гориво и мазут - с около 1,1 млн. барела.

Днес пазарът чака официалните данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ, за да види дали те ще потвърдят тези резултати.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Спряха разрешителните на 12 склада на индийски гиганти в хранителния сектор
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Все повече чужденци си купуват жилище в Испания
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Световните цени на пшеницата са с около 25% над януарските нива
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Франция ще строи шест нови АЕЦ
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”