Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва на фона на добрите търговски данни от Китай
Цените на петрола се задържаха стабилни в ранната търговия в четвъртък, запазвайки печалбите от предходната сесия на фона на оптимистичните търговски данни от Китай и данните от САЩ, които показаха по-малко от очакваното увеличение на запасите от суров петрол и големи намаления на запасите от горива, пише Ройтерс.
Очакванията, че понижението на лихвените проценти в САЩ може да се забави, обаче ограничиха печалбите.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,10 долара, или 0,12% до 83,06 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,10 долара, или 0,13%, до 79,23 долара за барел.
„Данните за търговския баланс на Китай са положителен знак за перспективите за търсенето на петролния пазар“, каза независимият анализатор от Оукланд Тина Тенг.
Най-големият вносител на суров петрол в света отчете ръст от 5,1% на вноса през първите два месеца на 2024 г. спрямо година по-рано до около 10,74 млн. барела на ден показват данни на митниците в четвъртък, тъй като рафинериите увеличиха покупките на суров петрол, за да посрещнат търсенето на гориво по време на Китайската Нова година.
Износът на рафинирани продукти от Китай през януари-февруари спадна с 30,6% на годишна база до 8,82 млн. тона, намалявайки доставките за световните пазари.
Оптимистичните данни за търговията от Китай, втората по големина икономика в света, показват, че световната търговия се превръща в окуражаващ сигнал за политиците, докато те се опитват да подкрепят спъващото се икономическо възстановяване.
Износът на втората по-големина икономика в света е нараснал със 7,1% на годишна база през първите два месеца на 2024 г. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, залагаха на повишение от 1,9%. Вносът пък се е увеличил с 3,% при прогноза за ръст с 1,5%.
Данните от Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) показаха, че запасите от суров петрол са се повишили за шеста поредна седмица , увеличавайки се с 1,4 милиона барела през седмицата до 1 март. Това обаче е под прогнозата на анализаторите, участвали в допитване на Ройтерс, които очакваха повишение с 2,1 млн. барела,
Запасите от бензин и дестилат са паднали повече от очакваното, показват още данните на EIA.
Силният щатски долар ще запази статуквото в близко бъдеще, тъй като пазарите се подготвят за риска от отлагане на първото намаление на лихвения процент от Федералния резерв на САЩ за втората половина на тази година, според проучване на Ройтерс сред валутни стратези.
Председателят на Фед Джеръм Пауъл каза, че продължаващият напредък по отношение на инфлацията „не е сигурен“, въпреки че централната банка на САЩ все още очаква да намали референтния си лихвен процент тази година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.