Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва на фона на надеждите за възстановяване на търсенето в Китай
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, след като Народната банка на Китай запази лихвите си без промяна за втори пореден месец, разпалвайки надежди за добра перспектива за търсене на гориво в най-големия вносител на суров петрол в света, пише Ройтерс.
Към 8:50 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,66 долара, или 0,72%, до 92,29 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,59 долара, или 0,69%, до 86,29 долара за барел. Цените на двата сорта поевтиняха съответно с 6,4% и 7,6% миналата седмица.
Анализаторите казват, че действията на централната банка на Китай са сигнал, че тя ще продължи да поддържа разхлабена парична политика Страната също обеща да увеличи значително вътрешния капацитет за енергийни доставки и да засили контрола на риска при ключови стоки, включително въглища, нефт и газ и електричество, съобщи високопоставен служител на Националната енергийна администрация в понеделник.
Китай ще увеличи допълнително резервния си капацитет за ключови стоки, каза друг държавен служител на пресконференция в Пекин.
Петролът намери подкрепа от комбинация от фактори, включително коментарите на китайския президент Си Дзинпин на конгреса на Китайската комунистическа партия, от които стана ясно, че икономиката на страната ще може да разчита на благоприятни политики, което е положителен знак за перспективите за търсене, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.
Очаква се Китай да публикува търговски и икономически данни тази седмица. Въпреки че ръстът на БВП през третото тримесечие може да се възстанови от предходното тримесечие, строгата политика на президента Си срещу COVID-19 кара втората икономика в света да се изправи пред възможността да регистрира най-лошото си годишно представяне от почти половин век.
В бъдеще се очаква цените на петрола да останат нестабилни, тъй като съкращенията на производството от страна на ОПЕК+ ще намалят доставките преди ембаргото на Европейския съюз върху руския петрол, докато силният щатски долар и по-нататъшното увеличение на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ ограничават покачването на цените.
Президентът на Федералния резерв на Сейнт Луис Джеймс Булард каза в петък, че инфлацията е станала „пагубна“ и трудна за спиране, като същевременно с това се с големи увеличения на лихвите.
Членките на ОПЕК+ се срещнаха в неделя, за да одобрят рязкото съкращаване на производството, договорено този месец, след като Белият дом, засилвайки словесната война със Саудитска Арабия, обвини Рияд в оказване на натиск върху други страни, за да подкрепят този ход.
ОПЕК+ обеща на 5 октомври да намали добива с 2 милиона барела на ден, което ще доведе до действителен спад от около 1 милион барела на ден, тъй като някои членове на групата вече произвеждат под целите си.
Въпреки това най-големият износител Саудитска Арабия ще запази стабилен износа си за ключови азиатски пазари през ноември.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.