Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва на фона на оптимистичните прогнози за търсенето
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в сряда на фона на оптимистичните прогнози за глобалното търсене от Администрацията за енергийна информация на САЩ и ОПЕК, подкрепени от индустриални данни, които показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели повече от очакваното миналата седмица, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,50 долара, или 0,61%, до 82,42 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,58 долара, или 0,74%, до 78,48 долара за барел.
Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) повиши своята прогноза за растеж на световното търсене на петрол за 2024 г. до 1,10 млн. барела на ден от предишна оценка от 900 хил. барела на ден, докато Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) запази прогнозата си за 2024 г. за относително силен растеж на световното търсене, цитирайки очаквания за пътувания и туризъм през втората половина на годината.
Цените се понижиха с повече от 2% миналата седмица, след като ОПЕК и нейните съюзници заявиха, че постепенно ще премахнат съкращенията на добива от октомври.
„Суровият петрол се повиши, тъй като ОПЕК запази прогнозите си за засилване на търсенето“, посочват анализатори от ANZ в бележка до клиенти, като добавят, че търсенето на петрол вероятно ще бъде движено от Китай и други нововъзникващи икономики.
„Въпреки че миналата седмица ОПЕК обяви, че ще започне постепенно да премахва някои от доброволните съкращения по-късно тази година, прогнозите на групата показват, че това ще да бъде прието лесно от пазара“, добавят те.
Според пазарни източници, позоваващи се на данни на Американския петролен институт, запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 2,428 млн. барела през седмицата, приключила на 7 юни. Спадът е по-голям, отколкото очакваха анализатори, анкетирани от Ройтерс. По-късно днес се очакват официалните данни на EIA.
Инвеститорите също очакваха с нетърпение доклада за индекса на потребителските цени в САЩ, който ще бъде публикуван преди началото на търговията на борсите днес, както и решението на Федералния резерв на САЩ за лихвите малко по-късно през същия ден.
В Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, потребителската инфлация се задържа стабилна през май, докато спадът на цените на производител намалява, което показва, че Пекин ще трябва да направи повече, за да подкрепи слабото вътрешно търсене и неравномерното икономическо възстановяване.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.