Петролът поскъпва на фона на оптимизма около политическата подкрепа за икономически растеж

Петролът поскъпва на фона на оптимизма около политическата подкрепа за икономически растеж

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, след като предходната сесия достигнаха най-високата си стойност от повече от два месеца на фона на надеждите, че правителствата по света могат да увеличат политическата подкрепа за съживяване на икономическия растеж, което би повишило търсенето на гориво, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна ас 0,03 долара, или 0,04%, до 75,96 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,05 долара, или 0,07%, до 73,18 долара за барел.

И двата сорта са напът да регистрират второто си седмично увеличение, след като инвеститорите се върнаха от ваканции, подобрявайки търговската ликвидност.

Фабричната дейност в Азия, Европа и САЩ завърши 2024 г. на мека нотка, тъй като очакванията около Нова година се влошиха поради нарастващите търговски рискове от предстоящото завръщане на Доналд Тръмп като президент на САЩ и крехкото икономическо възстановяване на Китай.

„Декемврийските PMI индекси за Азия бяха смесени, но ние продължаваме да очакваме производствената активност и растежът на БВП в региона да останат слаби в близко бъдеще“, казаха анализаторите на Capital Economics в бележка, позовавайки се на данните за индексите на мениджърите по покупките, публикувани на четвъртък.

„Тъй като растежът ще е затруднен, а инфлацията е под целта в повечето страни, смятаме, че централните банки в Азия ще продължат да разхлабват политиката“, добавиха те.

По-ниските лихвени проценти трябва да стимулират повече икономически растеж, което ще доведе до по-високо потребление на гориво.

Инвеститорите очакват по-нататъшни намаления на лихвените проценти от Федералния резерв тази година, които да подкрепят икономиката на САЩ, докато президентът на Китай Си Дзинпин обеща по-проактивни политики за насърчаване на растежа.

„Тъй като икономическата траектория на Китай е готова да играе ключова роля през 2025 г., надеждите се възлагат на правителствените мерки за стимулиране, които да насърчат увеличеното потребление и да подпомогнат растежа на търсенето на петрол през следващите месеци“, каза анализаторът на StoneX Алекс Ходес.

Пазарът очаква и предстоящите цени на суровия петрол от най-големия износител на петрол Саудитска Арабия. Саудитска Арабия може да повиши цените на суровия петрол за азиатските купувачи през февруари за първи път от три месеца, проследявайки печалбите в референтните цени в Близкия изток миналия месец, казаха търговци.

В САЩ, най-големият потребител на петрол в света, запасите от бензин и дестилат са нараснали миналата седмица, тъй като рафинериите увеличиха производството, въпреки че търсенето на гориво достигна двегодишно дъно.

Запасите от суров петрол са намалели по-малко от очакваното – с 1,2 милиона барела до 415,6 милиона барела в сравнение с очакванията на анализаторите за намаление от 2,8 милиона барела.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ