Петролът поскъпва на фона на политическата несигурност в САЩ и Близкия изток

Петролът поскъпва на фона на политическата несигурност в САЩ и Близкия изток

Петролът възвърна позициите си в понеделник, като политическата несигурност в САЩ и Близкия изток подкрепи цените, компенсирайки низходящия натиск от по-силния долар и слабото търсене в Китай, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,06 долара, или 0,07%, до 85,09 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,13 долара, или 0,16%, до 82,34 долара за барел.

Цените на петрола пренебрегнаха влиянието на долара, който поскъпна след неуспешния опит за убийство на кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп.

„Не мисля, че можете да пренебрегнете несигурността, като опитът за убийство през уикенда ще засегне дълбоко разделената страна в навечерието на изборите“, каза пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.

В Близкия изток преговорите за прекратяване в Газа между Израел и „Хамас“ спряха в събота след три дни на разговори, въпреки че представител на „Хамас“ заяви на следващия ден, че не се е оттеглил от дискусиите.

Въпреки това израелска атака, насочена към военния лидер на групировката, уби 90 души в събота.

Несигурността около нестабилната ситуация поддържа геополитическата премия за петрола висока.

Петролните пазари също са широко подкрепени от съкращенията на доставките от ОПЕК+, като министерството на петрола на Ирак заяви, че ще компенсира всяко свръхпроизводство от началото на 2024 г.

Миналата седмица сортът Брент падна с повече от 1,7% след четири седмици на печалби, докато фючърсите на WTI се понижиха с 1,1%, тъй като спадът на вноса на суров петрол от Китай, най-големият вносител в света, противодейства на силното лятно потребление в Съединените щати.

„Въпреки че фундаментите все още са благоприятни, има нарастващи опасения за търсенето, до голяма степен произтичащи от Китай“, посочиха в бележка анализаторите на ING, водени от Уорън Патерсън.

Вносът на суров петрол в Китай е намалял с 2,3% през първата половина на тази година до 11,05 млн. барела на ден на фона на разочароващото търсене на гориво и тъй като независимите рафинерии намалиха производството поради слаби маржове на печалба.

Добивът на суров петрол в китайските рафинерии е намалял с 3,7% през юни спрямо година по-рано до 14,19 милиона барела на ден, което е най-ниското ниво за годината досега, показват данните на митниците.

Икономиката на Китай се забави през второто тримесечие, тъй като продължителният спад в имотния сектор и несигурността при работните места натежаха върху вътрешното търсене, поддържайки живи очакванията, че Пекин ще трябва да отприщи повече стимули.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка
Руската Белгородска област обяви извънредно положение заради продължаващите атаки от украинските сили
Играта на сигурно - най-рискованата лидерска стратегия
Цитат на деня
Малките предприятия с над 8 млн.лв. нетни приходи от продабжи подлежат на задължителен финансов одит
Българска авиокомпания ще изпълнява четири карго полета седмично от Китай до София
На днешната дата, 14 август. Рождениците днес
Язовирите пресъхват, от екоминистерството искат спешни действия за осигуряването на питейна вода
Съдът прибра три суперлимузини от луксозния автопарк на Румен Гайтански-Вълка
Броят на корабите с втечнен газ и насипно зърно през Панамския канал спадна наполовина заради сушата
„Туристите вече не идват“: Криза в крайбрежния туризъм в няколко региона на Италия
Иман Хелиф заведе дело срещу Х, Илон Мъск, Джоан Роулинг и Тръмп
Времето: Отново жълти и оранжеви кодове за много горещо време