Петролът поскъпва след уверенията на ОПЕК+ за добива

Петролът поскъпва след уверенията на ОПЕК+ за добива

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия петък, тъй като уверенията от страна на членовете на ОПЕК+ Саудитска Арабия и Русия демонстрираха готовност за поставяне на пауза или отмяна на споразуменията за добива, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,15 долара, или 0,19%, до 80,02 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,18 долара, или 0,24%, до 75,73 долара за барел.

„Цените на петрола успяха да си възвърнат позициите през последните няколко дни, използвайки някои уверения от страна на ОПЕК+ относно последното им решение за доставки“, каза Йеа Джун Рон, пазарен стратег в IG.

„Може да очакваме цените на петрола да се движат около нивото от $76-$80, тъй като настроенията изглежда стабилизират, докато чакаме сигнали за следващата стъпка“, добави той.

Цените се повишиха в четвъртък, когато Саудитска Арабия и Русия се опитаха да успокоят пазарите относно споразуменията за доставка. Въпреки това пазарите са се насочили към третата си поредна седмична загуба, след като анализаторите разчетоха срещата на ОПЕК+ в неделя като индикация за нарастващо предлагане, което се отразява низходящо на цените.

Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзниците, известни заедно като ОПЕК+. се съгласиха да удължат повечето съкращения на производството до 2025 г., но оставиха място за постепенно отмяна на доброволните съкращения от осем членове.

Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман каза в четвъртък, че ОПЕК+ може да спре или да отмени доброволното увеличение на добива, ако реши, че пазарът не е достатъчно силен.

„Готови сме да реагираме бързо на несигурността на пазара“, коментира руският вицепремиер Александър Новак пред Международния икономически форум в Санкт Петербург.

Той добави, че спадът на цената след срещата през уикенда е причинен от погрешно тълкуване на споразумението и „спекулативни фактори“.

Джаранд Ристад, основател и главен изпълнителен директор на консултантската компания Rystad Energy, заяви пред Ройтерс, че ОПЕК+ вероятно ще продължи да управлява движенията пазара, но „може да са необходими допълнителни съкращения, тъй като търсенето леко намалява, докато предлагането остава достатъчно, освен ако не бъдат направени корекции“.

В четвъртък Европейската централна банка предприе с първото си намаление на лихвените проценти от 2019 г., което предизвика надежди сред анализаторите, че Федералният резерв на САЩ ще последва нейния пример. По-ниските ставки повишават търсенето на петрол.

Данните за работните места извън селскостопанския сектор в САЩ за май, които трябва да бъдат публикувани по-късно днес, биха могли да хвърлят повече светлина върху графика за намаляване на лихвите от Фед тази година.

Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, е внесъл 46,97 милиона метрични тона суров петрол през май, показват официални данни от митниците в петък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ