Петролът поскъпва за втори пореден ден

Петролът поскъпва за втори пореден ден

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, след като перспективата за по-нисък износ от Русия компенсира нарастващите запаси в Съединените щати, пише Ройтерс.

Към 8:40 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0 ,63 долара, или 0,77%, до 82,84 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,58 долара, или 0,77%, до 75,97 долара за барел.

Двата бенчмарка завършиха предходната сесия с ръст от около 2 на фона на плановете на Русия да намали износа на петрол от своите западни пристанища с до 25% през март, което надхвърля обявените от нея съкращения на производството от 500 хил. барела на ден.

„По-високите от очакваното запаси от суров петрол в САЩ продължават да бъдат предизвикателство пред перспективите за търсенето на петрол, но очакванията за по-ниско руско производство имат компенсиращ ефект“, каза Йеап Джун Рон, пазарен стратег в IG.

Запасите от суров петрол в САЩ се повишиха със 7,6 млн. барела до около 479 млн. барела през седмицата до 17 февруари, сочат данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ. Това означава, че запасите на страната са на най-високото си ниво от май 2021 г.

Петролът обаче продължава да върви към седмичен спад, следвайки понижение с около 4% предходната седмица, след като цените бяха повлечени надолу от опасенията за нарастващите лихвени проценти, които биха могли да укрепят долара. По-силните зелени пари правят суровините, деноминирани в долари, по-скъпи за международните купувачи.

Протоколите от последното заседание на Федералния резерв на САЩ показаха, че мнозинството от представителите на централната банка продължават да подкрепят затягането на паричната политика на фона на все още високата инфлация и стегнатия пазар на труда.

Перспективата за по-нататъшни повишения на лихвените проценти подкрепи индекса на долара, който се  насочил към четвърти седмичен ръст. Индексът вече е нараснал с около 2,5% за месеца.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ