Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът се е насочил към седмичен спад
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък и са се насочили към сериозен седмичен спад, тъй като по-слабите икономически данни и нарастването на запасите от петрол в САЩ породиха опасения за рецесия и по-бавно световно търсене на петрол, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,11 долара, или 0,14%, до 80,99 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,09 долара, или 0,12%, до 77,28 долара за барел.
Цените и на двата сорта се понижиха с повече от 2% до най-ниското си ниво от края на март в четвъртък на фона на опасения от рецесия. Те са вървят към седмичен спад от около 6%.
„Пазарните настроения останаха низходящи след слабите икономически данни от САЩ, заедно с очакванията за повишаване на лихвените проценти, подхранвайки притесненията за рецесия, която може да препъне търсенето на петрол“, каза Хироюки Кикукава, президент на NS Trading, подразделение на Nissan Securities.
„Очаква се WTI да се търгува в диапазона от $75-$80 през следващата седмица, тъй като инвеститорите се опитват да разберат дали търсенето на бензин в САЩ ще се увеличи през летния сезон и дали търсенето на петрол в Китай наистина ще се повиши през втората половина на годината. “, каза Кикукава.
Икономическите данни показаха, че седмичните молби за помощи при безработица са се увеличили миналата седмица, което показва, че пазарът на труда в САЩ може да започне да показва признаци на забавяне, тъй като ефекта от многократните повишения на лихвените проценти от Федералния резерв се засилва.
„Ние свързваме краткосрочната нестабилност на цените на петрола с пазарното позициониране преди по-нататъшни увеличения на лихвените проценти“, казаха анализатори от National Australia Bank.
„Фед, АЦБ и ЕЦБ се срещат през първата седмица на май и очакваме натискът върху цените на петрола да се запази на тези срещи“, добавиха анализаторите.
Запасите от суров петрол в САЩ миналата седмица спаднаха повече от прогнозираното, тъй като работата на рафинериите и износът се повишиха, докато запасите от бензин скочиха неочаквано поради разочароващото търсене, показаха данните на Администрацията за енергийна информация в сряда.
Междувременно Китай може да намали квотите за износ на рафинирани петролни продукти през втора част за 2023 г., тъй като вътрешното търсене се подобрява, докато необходимостта от стимулиране на икономиката чрез износ на петролни продукти намалява, показа проучване на Ройтерс.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.