Петролът се насочва към втори пореден годишен ръст

Петролът се насочва към втори пореден годишен ръст

Петролът се насочва към втори пореден годишен ръст

 Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък и са на път да запишат втори пореден годишен ръст на фона на бурна година, белязана от ограничени доставки заради войната в Украйна, силен долар и отслабващо търсене от страна на Китай - най-големия вносител на суров петрол в света, пише Ройтерс.

Към  8:50 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,43 долара, или 0,52%, до 83,89 долара за барел, след като предходната сесия поевтиня с 1,2%. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши също с 0,43 долара, или 0,55%, до 78,83 долара за барел, следвайки спад от 0,7% в четвъртък.

Брентът се е насочил към годишен ръст от 7,6%, след като през 2021 г. цената на петролния еталон скочи с 50,2%. През март Брентът достигна връх от 139,13 долара за барел – ниво, невиждано от 2008 г., след като Русия нахлу в Украйна, предизвиквайки опасения за доставките и енергийната сигурност. WTI пък върви към годишен ръст от 4,5%, след като напредна с 55% миналата година.

Въпреки че увеличаването на ваканционните пътувания в края на годината и забраната на ЕС за внос на руски петрол по море подкрепят цените на петрола, намаляващото потребление поради влошаваща се икономическа среда през следващата година ще компенсира ограниченото предлагане, заяви анализаторът на CMC Markets Леон Ли.

„Очаква се световното ниво на безработица да нарасне бързо през 2023 г., ограничавайки търсенето на енергия. Мисля, че цените на петрола може да паднат до 60 долара през следващата година“, каза той.

Цените на петрола се охладиха бързо през втората половина на тази година, тъй като централните банки по света повишиха лихвените проценти, за да се борят с инфлацията, давайки подкрепа щатския долар. Това направи деноминираните в долари стоки по-скъпа инвестиция за притежателите на други валути.

Освен това политиката за нулев COVID в Китай, която бе облекчена едва през декември, попари надеждите за възстановяване на търсенето на петрол за потребител номер 2 в света. Въпреки че се очаква Китай бавно да се възстанови през 2023 г., нарастването на случаите на COVID в страната и опасенията за глобалната рецесия замъгляват перспективите за търсенето на стоки.

„Очакваше се скорошното облекчаване на ограниченията за пътуване да повиши търсенето на петрол. Рязкото увеличение на случаите на заразени с коронавирус в Китай обаче породи сериозни опасения относно потенциална глобална епидемия“, каза Джон Дрискол, директор на консултантската компания JTD Energy Services.

В отговор на скока на случаите на COVID-19 в Китай няколко държави, включително Съединените щати, Южна Корея и Япония, наложиха задължителни тестове за COVID-19 на пътуващите от Китай.

„Тази година беше изключителна година за стоковите пазари с рискове в предлагането, водещи до повишена волатилност и повишени цени“, каза анализаторът на ING Ева Манти.

„Следващата година ще бъде още една година на несигурност, с много нестабилност“, добави тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ