Подписваме споразумение за доставки на газ от Азербайджан през България за Централна Европа

Подписваме споразумение за доставки на газ от Азербайджан през България за Централна Европа

В края на април в София се очаква да бъде подписано мащабно споразумение между няколко държави, сред които България, Азербайджан, Турция, Румъния, Унгария и Словакия за разширяване на газовата инфраструктура. Това ще даде възможност за доставка на газ от Азербайджан през България към Централна Европа. Това обяви служебният министър на енергетиката Росен Христов при посещението си в турския терминал "Мармара Ереглиси Ел Ен Джи".където беше посрещнат първият танкер с втечнен природен газ по сключеното споразумение между "Булгаргаз" и турската компания "Боташ".

По думите на министър Христов споразумението, което предстои да бъде подписано в София, ще даде възможност на страната ни да доставя втечнен газ от американски и европейски източници отново до Централна Европа.

"Това споразумение е с европейско значение. Разбира се, паралелно с това продължаваме и сътрудничеството си с турската страна, съгласно споразумението, което имаме", коментира Росен Христов, цитиран от БТА. 

Танкерът, който днес пристигна в Турция, е с товар от 50 млн. куб. метра и  е е договорен от  “Булгаргаз“ с американската компания "Шениер" (Cheniere).

Според министър Христов с това се развенчава и политическата атака от миналата година, че този договор бил за скрита доставка на руски газ. 

"Както виждате, газът идва от САЩ. Очакваме да можем да доставяме над десет танкера на година чрез това споразумение. Много важно е да уточним, че по това споразумение нямаме договорка да използваме един-единствен терминал, а всички турски терминали. Нашата задача е като си купим танкера, да го доставим в турски води. След това "Боташ" поема и го разтоварва там, където е най-удобно и ефективно. Това ни дава изключителна гъвкавост на доставките. Много държави се опитваха да постигнат такова споразумение с Турция и никой освен България не успя. Ние успяхме да намерим печеливша формула, така че и турската страна да има изгода от такова споразумение. Давам пример с терминала в Гърция, където имаме собственост. Ако там има технически проблеми, доставките ни се блокират. Множеството терминали, с които Турция разполага, на практика елиминират този проблем", каза още Росен Христов. 

Преди да посети терминала, българският министър на енергетиката се срещна с ръководството на турската компания "Боташ" и на "Мармара Ереглиси Ел Ен Джи". Заедно с Росен Христов на място в Турция пристигна и изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева.

За "Булгаргаз" днес е изключително важен ден, в който даваме начало на стратегическото партньорство с "Боташ" и първия доставен танкер по сключения през януари тази година договор. Основната задача на "Булгаргаз" е да гарантира сигурност на доставките чрез различни източници, доставчици и маршрути, така че да изпълнява и ролята си на обществен доставчик в България", каза Деница Златева“.  

По думите ѝ страната ни продължава да използва и слотовете на терминала за втечнен газ в близост до Атина, Гърция - Ревитуса. 

"Наша задача е да предлагаме и газ на българските потребители на конкурентни цени и ако погледнем движението на ценовите индекси от януари насам, ще видим, че ние обявихме цената за месец май и месец юни. За този период имаме сериозно намаление от 60 на сто на цената от началото на годината. С микса, който постигнахме, с годишния търг, който имаме от края на миналата година, освен че гарантирахме всички количества природен газ в една много несигурна ситуация, в която се говореше, че ще има недостиг на природен газ, но го направихме и на конкурентни цени. Очакваме този тренд за намаляване на цените да продължи и българските потребители - и битовите, и индустриалните, да купуват газ на ниски и конкурентни цени, което им дава и съответното предимство", обясни още изпълнителният директор на "Булгаргаз".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ