Природният газ отбеляза най-големият ръст на търсене на глобално ниво 

Природният газ отбеляза най-големият ръст на търсене на глобално ниво 

Природният газ отбеляза най-големият ръст на търсенето на глобално ниво сред изкопаемите горива през 2024 г., отчита  годишният доклад Global Energy Review 2025 на Международната енергийна агенция.  

Търсенето се е увеличило с 2,7% през 2024 г., нараствайки със 115 милиарда кубични метра (bcm), в сравнение със средно около 75 bcm годишно през последното десетилетие.  

Китай имаше най-голям абсолютен ръст на търсенето на газ през 2024 г. от над 7% (30 млрд. куб. м), като растежът също беше силен в други нововъзникващи и развиващи се икономики в Азия. 

 Търсенето на газ се увеличи с около 2% (20 милиарда кубически метра) в Съединените щати.  

Потреблението на природен газ в Европейския съюз се е повишило с около 1% през 2024 г., като потреблението на природен газ в промишлеността продължава да се възстановява през 2024 г., възползвайки се от по-ниската ценова среда, но все още остава с близо 15% под нивото си от 2019 г. 
 

Какво се случва на пазара на енергия 

Световното търсене на енергия е нараснало с 2,2% през 2024 г. – по-бързо от средния темп през последното десетилетие.  Увеличението беше водено от енергийния сектор, тъй като търсенето на електроенергия нарасна с 4,3% - доста над растежа от 3,2% на глобалния БВП, движен от рекордни температури, електрификация и цифровизация.  

Възобновяемите енергийни източници представляват най-големия дял от растежа на глобалните енергийни доставки (38%), следвани от природния газ (28%), въглищата (15%), петрола (11%) и ядрената енергия (8%). 
 
В автомобилния транспорт бързото увеличаване на камионите, задвижвани с природен газ в Китай – с рекордни продажби през 2024 г. – допринесе за по-ниското търсене на дизел там. Използването на LNG като гориво за бункериране също се очаква да се увеличи на фона на по-строгите разпоредби за емисиите за корабоплаването. 
 
Нововъзникващите и развиващите се икономики представляват над 80% от растежа на световното търсене на енергия. В Китай растежът на търсенето на енергия се забави до под 3% през 2024 г., наполовина от темпа през 2023 г. и доста под средния годишен растеж на Китай от 4,3% през последните години. Независимо от това през 2024 г. Китай все още отбеляза най-големия ръст на търсенето в абсолютно изражение от която и да е страна. Индия отбеляза второто по големина увеличение на търсенето на енергия в абсолютно изражение – повече от увеличението във всички развити икономики взети заедно. 
 
Развитите икономики също отбелязаха значително връщане към растеж на търсенето на енергия след няколко години на спад, като търсенето се повиши с почти 1%. Европейският съюз се върна към растеж за първи път от 2017 г. (освен възстановяването след Covid през 2021 г.). Съединените щати отбелязаха третия най-голям абсолютен ръст на търсенето през 2024 г. след Китай и Индия. 

Търсенето на въглища 

 
Световното търсене на въглища се е повишило с 1%. Производството на електроенергия беше основният двигател на растежа, тъй като високите температури увеличиха потреблението на електроенергия за охлаждане. Интензивните горещи вълни доведоха до увеличаване на употребата на въглища както в Китай, така и в Индия, които заедно представляват по-голямата част от увеличението на глобалното търсене от около 65 милиона тона въглищен еквивалент (Mtce). Китай остава най-големият потребител на въглища в световен мащаб, като представлява рекордните 58% от световното потребление на въглища. 
 

Потреблението на електроенергия 

Световното потребление на електроенергия се е увеличило с близо 1 100 тераватчаса (TWh) през 2024 г., повече от два пъти повече от средното годишно увеличение през последното десетилетие. Увеличението – повече от годишното потребление на електроенергия в Япония – беше най-голямото досега, с изключение на годините, когато световната икономика се възстановяваше от рецесията. Китай покрива повече от половината от глобалното увеличение на търсенето на електроенергия, но увеличението е широкообхватно, с растеж от 4% в други нововъзникващи и развиващи се икономики. Търсенето на електроенергия достигна нов връх в развитите икономики. 
 
Нарастващото потребление на електроенергия в световен мащаб се дължи на фактори като увеличаване на търсенето на охлаждане в резултат на екстремни температури, нарастващо потребление от индустрията, електрификация на транспорта и разширяване на сектора на центровете за данни. Използването на електроенергия в сгради представлява почти 60% от общия растеж през 2024 г. Принос имат и центровете за данни. Инсталираният капацитет на центровете за данни в световен мащаб се е увеличил с приблизително 20%, или около 15 гигавата (GW), най-вече в Съединените щати и Китай. Междувременно продължаващият растеж на навлизането на електрически превозни средства доведе до увеличаване на потреблението на електроенергия в транспорта. Глобалните продажби на електрически автомобили са нараснали с над 25% ,надхвърляйки 17 милиона единици и представлявайки една пета от всички продажби на автомобили, в съответствие с прогнозите на IEA за 2024 г. 

Новите източници   

През 2024 г. 80% от растежа на световното производство на електроенергия е осигурен от възобновяеми източници и ядрена енергия. Заедно те допринесоха за 40% от общото производство за първи път, като само възобновяемите източници доставят 32%. Новите инсталации за възобновяема енергия достигат рекордни нива за 22-ра поредна година, с около 700 GW общ възобновяем капацитет, добавен през 2024 г., почти 80% от които са слънчеви фотоволтаични. Производството от слънчеви фотоволтаици и вятър се е увеличило с рекордните 670 TWh, докато производството от природен газ е нараснало със 170 TWh и въглища с 90 TWh. В Европейския съюз делът на производството, осигурено от слънчеви фотоволтаици и вятър, за първи път надмина комбинирания дял на въглища и газ. В Съединените щати делът на слънчевата фотоволтаика и вятъра се повиши до 16%, изпреварвайки този на въглищата. В Китай слънчевата фотоволтаична енергия и вятърът достигнаха почти 20% от общото производство. 

Вредните емисии 

Нарастването на свързаните с енергетиката емисии на въглероден диоксид се забави до 0,8% през 2024 г., докато световната икономика се разшири с повече от 3%. Глобалното увеличение от 300 милиона тона CO 2 е повлияно от рекордно високите температури. Повечето ръст на емисиите през 2024 г. идват от нововъзникващи и развиващи се икономики извън Китай. Ръстът на емисиите в Китай се забави през 2024 г., въпреки че емисиите на глава от населението сега са с 16% по-високи, отколкото в развитите икономики и почти два пъти над средните за света. Емисиите в развитите икономики са намалели с 1,1% до 10,9 милиарда тона през 2024 г. – ниво, наблюдавано преди 50 години, когато техният БВП е бил повече от три пъти по-малък. 

  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ