Производството на ток у нас намаляло с близо 13% от началото на 2023 г.

Производството на ток у нас намаляло с близо 13% от началото на 2023 г.

Производството на ток в България е намаляло с 12,85%  от 1 януари до 5 март 2023 г. спрямо същия период на миналата година. Това показват данните от последната оперативна справка за енергийния баланс в страната на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), публикувани на страницата на оператора.

От началото на годината до 5 март е отчетено производство на електроенергия в обем на 9 149 841 мегаватчаса, докато за аналогичния период на миналата то е билоо 10 498 776 мегаватчаса.

От 1 януари тази година до 5 март потреблението на електроенергия в страната е намаляло с 3 процента. За този период са изразходени 7 883 495 мегаватчаса, докато за същия период на изминалата година 8 127 557 мегаватчаса.

Салдото (износ-внос) на електроенергия е намаляло с 46,60 процента, изчисляват от ЕСО.

Участието на базовите централи в енергийния баланс на страната от началото на годината до 5 март спрямо този период на 2022 г. също намалява - с 12,42 на сто. От базови централи от 1 януари до 5 март  тази година са произведени 7 947 320 мегаватчаса електроенергия, докато за същия период на изминалата година електрическата енергия от тях е била 9 073 992 мегаватчаса.

Участието на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в преносната мрежа се е увеличило с 13,13% за периода 1 януари 2023 г. - 5 март 2023 г. спрямо същия период на миналата годинаа. Участието на ВЕИ в разпределителната мрежа обаче е намаляло с 2,19 на сто в сравнявания период.

Отчита се спад на електроенергията, произведена от ВЕЦ - 32,27 процента за периода 1 януари 2023 г. - 5 март 2023 г. спрямо 1 януари 2022 г.  - 5 март 2022 г., сочи още справката на ЕСО, цитирана от БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
Путин е готов да съкрати военните разходи на Русия на фона на опасенията от рецесия
Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Тръмп прекрати търговските преговори на САЩ с Канада, помрачавайки надеждите за нови споразумения
Променят движението в центъра на София до 8 юли заради протести срещу еврото
Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Иран погребва висши командири и ядрени учени, убити в конфликта с Израел