Проучване: Искаме да пестим ток, но има пропаст между намерения и действия

Проучване: Искаме да пестим ток, но има пропаст между намерения и действия

Домашното потребление на енергия е основният двигател на домашните емисии и през последните години се увеличава постоянно с разпространението на енергоемки устройства и уреди. Много малко от потребителите по света обаче предприемат най-ефективните действия за намаляване на потреблението на енергия, сочи третото издание на потребителско проучване на Schneider Electric. В него са анкетирани 13 000 души от 11 държави по света. Проучването  очертава глобални нагласи към енергийната ефективност на домакинствата, устойчивостта и технологиите за умен дом.

Само 44% редовно коригират температурата на околната среда при излизане от жилището, въпреки че това е едно от действията с най-голям ефект, показват данните. В същото време 58% от собствениците на жилища изключват осветлението като основна стратегия за пестене на енергия, докато то всъщност представлява само около 5% от сметките за електроенергия. Вторият най-популярен метод – изключването на неизползваните зарядни устройства (48%) – също има минимално въздействие, като спестява едва 0,26 долара на зарядно устройство годишно.

Поведението и бариерите пред готовността за възприемане на енергоспестяващи решения

Тазгодишните резултати подчертават голямата пропаст между осведомеността и действията. 82% от анкетираните смятат енергийната ефективност за „донякъде важна“ или „много важна“, докато 84% заявяват, че енергийната ефективност е най-желаното подобрение на дома, а 70% отговарят, че намаляването на въглеродния им отпечатък е „важно“ за тях.

Докладът разкрива още един прекомерен акцент върху осветлението, когато става въпрос за видовете домашни енергийни технологии, които потребителите имат в домовете си, като 52% от потребителите считат, че смарт осветлението подобрява енергийната ефективност. Докато 24% притежават смарт осветление, само 21% имат смарт термостат, като по-малко от половината (46%) признават ползите от него за пестене на енергия. Противно на това доказателствата сочат, че сочат, че такъв термостат може да намали сметките за отопление с до 30% годишно.

За първи път проучването изследва нагласите към изкуствения интелект (ИИ). Въпреки прогнозите , че ИИ и автоматизацията могат да помогнат за намаляване с до 10% на глобалните емисии на парникови газове, 44% от анкетираните заявяват, че никога не биха разчитали на ИИ за домакински задачи, 35% не го разбират напълно, а 41% активно се стремят да го избягват. Освен това 52% считат, че технологията за умен дом е твърде скъпа, въпреки че тези домове могат да постигнат икономия на енергия до 22%.

Проучването също така показва разлика в осведомеността за по-традиционните домашни технологии: 30% от анкетираните не са наясно с функциите на своето електрическо табло, а 16% дори не знаят къде се намира.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Петролът поевтинява на фона на опасенията от задаваща се търговска война между САЩ и ЕС
Четири неща, които всяка B2B марка трябва да прави