Пускането в експоатация на нови ядрени мощности в Швейцария ще отнеме десетилетия

Пускането в експоатация на нови ядрени мощности в Швейцария ще отнеме десетилетия

Пускането в експлоатация на нови атомни електроцентрали в Швейцария може да отнеме десетилетия поради безброй политически и финансови препятствия. Това казаха енергийни експерти и политици, след като правителството обяви планове да премахне забраната за изграждане на нови централи, предаде Ройтерс.
В сряда Федералният съвет отмени решението от 2017 г. за спиране на ядрената енергия, за да постигне целите за климата и да отговори на геополитическата несигурност като войната в Украйна, която подхрани страхове от прекъсвания в страната.  Защитниците на ядрената енергия приветстваха този ход, като в.  Le Temps го нарече "добра новина" с оглед на глобалните промени след ядрената авария във Фукушима през 2011 г. в Япония, която предизвика плана на Швейцария за излизане. Но малцина очакват промяната да дойде лесно - или бързо. Стефани Егер, експерт по ядрена енергия в Швейцарската енергийна фондация (SES), каза, че процесът на промяна на закона, намирането на милиарди долари финансиране, получаването на разрешителни - като същевременно се отблъскват вероятните референдуми от опонентите - и изграждането на централа вероятно ще отнеме най-малко 35 години. Андреас Пауц, ръководител на Центъра за ядрено инженерство и науки в Института Пол Шерер, изследователски център, каза, че годините, необходими за вдигане на забраната за нови ядрени централи и получаване на одобрение на лицензи, означават, че строителството едва ли ще започне преди 2040 г. Ако това се случи, с подобрения на веригата за доставки и рационализирани регулации, търговските операции могат да започнат до средата на 2040 г., каза Пауц.

Субсидиите също много вероятно ще бъдат необходими и затова защитниците на ядрената енергия ще изискват „много издръжливост и дълбоки джобове“, за да го извършат, каза Егер, твърдейки, че има по-евтини и по-устойчиви алтернативи. Понастоящем почти една трета от производството на електроенергия в Швейцария идва от ядрена енергия, докато водноелектрическата енергия представлява около 62%, показват данните на швейцарското правителство. Изкопаемите горива и възобновяемата енергия, с изключение на водната енергия, представляват само 9% от енергията на страната. Роджър Нордман, федерален законодател, който се противопоставя на обратния завой, беше по-скептичен, виждайки, че това ще продължи до началото на 60-те години.

„Това е много дълъг процес и ще бъде много трудно“, каза той, предвиждайки референдуми за три бъдещи законопроекта, необходими за разрешаване на нов завод при пряката демокрация в Швейцария. Швейцария е извела от експлоатация една централа, а останалите три са остарели, построени между края на 60-те и началото на 80-те години. Говорителят на енергийното министерство Мариан Зюнд каза, че е твърде рано да се даде приблизителна дата за нови проекти.  Но настоящите централи могат да продължат да работят поне до 60-ата си година, при условие че отговарят на изискванията за безопасност, каза тя. Дори ако правителството преодолее парламентарната опозиция, огнищата на местна съпротива могат да застрашат напредъка. Първият планиран реактор в Швейцария претърпя стопяване на активната зона през 1969 г., подклаждайки опасения за безопасността, които все още витаят. Друго предизвикателство са разходите, тъй като съседи като Франция превишават бюджета си с милиарди долари за ядрени проекти. „Идва твърде късно“, каза Нейтън Солотурнман от Грийнпийс. „И това е разсейване, защото сега трябва да се съсредоточим върху възобновяемите енергийни източници.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ