Финландия ще погребе ядрени отпадъци в хранилище, което е построено да издържи 100 000 г.

 Финландия ще погребе ядрени отпадъци в  хранилище, което е построено да издържи 100 000 г.

Финландия е на път да погребе отработеното ядрено гориво в първата геоложка гробница в света, където то ще бъде съхранявано 100 000 години. Пионерският проект беше приветстван едновременно като преломен момент за дългосрочната устойчивост на ядрената енергия и „модел за целия свят“, предаде CNBC.

В един момент или през следващата година, или в началото на 2026 г. силно радиоактивното отработено ядрено гориво ще бъде опаковано във водонепроницаеми кутии и депозирано в скална основа на повече от 400 метра под горите на югозападна Финландия.
Издръжливите медни кутии ще бъдат изолирани, отделени от хората и държани под земята в продължение на хиляди години.
Onkalo, което е търговската марка на съоръжението за дългосрочно погребване, е финландската дума за малка пещера или яма. Това е подходящо име за хранилището, което се намира на върха на лабиринта от тунели и е разположено до три ядрени реактора на остров Олкилуото, приблизително на 240 километра от столицата Хелзинки.

Създадена през 1995 г., Posiva е натоварена с отговорността да се справи с окончателното погребване на отработените пръти за ядрено гориво в Онкало. Финландската компания е съвместна собственост на компанията за ядрена енергия TVO и комуналната компания Fortum.

„По принцип проектът Onkalo е, че изграждаме инсталация за капсулиране и съоръжение за погребване на отработено гориво. И това не е временно, това е завинаги“, каза Паси Туохимаа, ръководител на комуникациите на Posiva, пред CNBC чрез видеоконференция.

Туохимаа каза, че първото по рода си геоложко съоръжение за погребване е получило голям интерес от играчи в индустрията, цитирайки това, което той описа като ядрен „ренесанс“ през последните години и енергийна криза, обхванала Европа и части от Азия от средата на 2021 г. до края на 2022 г. „Наличието на решение за окончателното погребване на отработеното гориво беше като липсващата част от устойчивия жизнен цикъл на ядрената енергия“, каза Туохимаа.

Ролята на ядрената енергия

Проектът Onkalo предизвика дебат за това дали някой може да гарантира дългосрочната безопасност на отработените ядрени отпадъци и степента, в която атомната енергия трябва да се използва в борбата срещу климатичната криза. Понастоящем ядрената енергия осигурява около 9% от световното електричество, според Световната ядрена асоциация.

Тъй като е нисковъглеродна, защитниците твърдят, че ядрената енергия има потенциала да играе значителна роля в подпомагането на страните да генерират електричество, като същевременно намаляват емисиите и намаляват зависимостта си от изкопаеми горива. Някои екологични групи обаче казват, че ядрената индустрия е скъпо и вредно разсейване към по-евтини и по-чисти алтернативи.

„Работя както в областта на обезвреждането на ядрени отпадъци, така и в областта на ядрените аварии и съм изпитал най-доброто и най-лошото от това, което ядрената индустрия може да предложи“, каза Гарет Лоу, професор по радиохимия в университета в Хелзинки, пред CNBC чрез видеоконференция.

„Чиста енергия, евтина енергия, добро базово натоварване, но видях и лошата страна, аварии, създаване на отпадъци и проблемите, които имаме там“, продължи той.

„Да имаме страна сега, която демонстрира, че наистина можете да вземете този много опасен отпадък, който ще бъде тук за 100 000 години в бъдещето, и ние действително имаме решение за обезвреждането му, мисля, че това показва, че може да се направи. ”

Финландия e  „поне десетилетие напред“

Ло описа проекта Onkalo като „голям крайъгълен камък“ както за Финландия, така и за международната ядрена енергийна индустрия. „Posiva са много правилни, когато продават това като първо в света. Това ще бъде първото хранилище, което ще приема отработеното ядрено гориво и ще го изхвърля по начин, който смятам, че ще бъде много безопасен и стабилен в бъдещето.
Ло каза, че въпреки че много страни ще искат да последват стъпките на Финландия, когато става въпрос за геоложко погребване на отработено ядрено гориво, скандинавската страна е „поне едно десетилетие“ пред съседна Швеция, следващата страна, която е вероятно да постигне подобно постижение .

„От научна и инженерна гледна точка е много трудно да го поставим на място и да го приложим, но също така и политически е много, много трудно да получим тласък да направим този сценарий за изхвърляне“, каза Ло.

„Има много страни по света, които все още са в етап на планиране и дори просто се опитват да намерят къде да изхвърлят отпадъците. И така, фактът, че Финландия [е] построила хранилище сега и през следващата година или две ние ще го експлоатираме и ще започнем процеса на обезвреждане... Не искам да го нарека чудо, но не би е лош начин да го поставим в глобалния контекст.

„Модел за целия свят“

Проектът Onkalo се основава на така наречения метод „KBS-3“, разработен от шведската компания за управление на ядрено гориво и отпадъци, която работи върху това, което може да бъде второто окончателно хранилище в света.

KBS-3 се основава на многобариерен принцип, при който няколко инженерни бариери се стремят да осигурят дългосрочната безопасност на отработеното ядрено гориво. На практика това означава, че ако една от бариерите се провали, изолацията на радиоактивните отпадъци не е компрометирана.

„Това е начин да се покаже, че такава малка нация понякога е в състояние да реши един от може би 20-те най-големи проблема или предизвикателства на човечеството“, каза финландският министър на климата Кай Микенен пред CNBC чрез видеоконференция.

„Както видяхме през последните 10 години, ядрената енергия изглежда е необходима по много важен начин за зелената сделка в Европа … но особено ако искаме да видим Азия и САЩ да се отърват от производството на електроенергия от изкопаеми горива“, добави той.

Запитан дали проектът Onkalo може да се разглежда като решение за устойчивостта на ядрените отпадъци, Микенен отговори: „Да, определено“.

Той добави: „Сигурен съм, че ясното мнозинство от финландското население, а също и още по-голямо население близо до Онкало, те го виждат по подобен начин. Хората наистина го виждат като решение, което замества повече вредна енергия.

Микенен каза, че се надява проектът Onkalo да бъде „модел за целия свят“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ