САЩ поглеждат към ядрената енергетика, в готовност са да рестартират три от 13 реактора на АЕЦ в страната

САЩ поглеждат към ядрената енергетика,  в готовност са да рестартират три от 13 реактора на АЕЦ в страната

Поради нарастващото търсене на електроенергия, САЩ искат да рестартират някои от 13-те реактора на АЕЦ, затворени през последното десетилетие, но според анализатори, само три са готови за пускане в експлоатация. Това съобщава  Bloomberg. 

Един от тях е реакторът на атомната електроцентрала Palisades в Мичиган, за чието възобновяване федералното правителство отпусна 1,5 трилиона долара, а правителството на щата още 300 милиона долара да го разглобим, но сега плановете са променени. САЩ също така искат да рестартират реакторите в Пенсилвания, където се намира атомната електроцентрала Three Mile Island, където се случи голяма авария през 1979 г.,  и в  Айова - станцията Duane Arnold. Собствениците зса заявили, че са готови да възобновят работата на атомната централа, но при условие, че тя ще бъде безопасна и икономична.

Работата на повечето наскоро изведени от експлоатация реактори обаче трудно се възстановява, пише агенцията. Някои, като атомната електроцентрала San Onofre в Калифорния и централата Crystal River във Флорида, са повредени, докато други, включително Vermont Yankee и Indian Point близо до Ню Йорк, са демонтирани. Bloomberg отбелязва, че рестартирането ще бъде скъпо. „Повторното пускане в експлоатация на тези централи наистина подчертава необходимостта от чиста енергия. Всичко зависи от това колко пари са готови да похарчат“, казва Адам Щайн, директор на иновациите в ядрената енергия в Breakthrough Institute, базиран в Калифорния мозъчен тръст.

Само преди няколко години атомните електроцентрали се смятаха за „икономически динозаври“; ядрената енергия трудно се конкурираше с евтиния природен газ и възобновяемите ресурси, но сега броят на привържениците й в САЩ нараства, пише агенцията. „Ядрената енергия е нашият най-голям източник на безвъглеродна електроенергия, която поддържа 100 000 работни места в цялата страна“, каза министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм. През март 2024 г. 34 страни, включително Съединените щати, се съгласиха да ги използват за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива.

В началото на годината САЩ разработиха стратегия за освобождаване от зависимостта от Русия в ядрената индустрия. Планът включваше възстановяване на вътрешните вериги за доставки и развитие на съоръжения за обогатяване на уран, субсидиране на местната индустрия, привличане на международни партньори и налагане на ограничения върху вноса на Русия „за защита на инвестициите на данъкоплатците“. На 12 август САЩ започнаха да налагат забрана върху вноса на уран от Русия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите