САЩ поглеждат към ядрената енергетика, в готовност са да рестартират три от 13 реактора на АЕЦ в страната

САЩ поглеждат към ядрената енергетика,  в готовност са да рестартират три от 13 реактора на АЕЦ в страната

Поради нарастващото търсене на електроенергия, САЩ искат да рестартират някои от 13-те реактора на АЕЦ, затворени през последното десетилетие, но според анализатори, само три са готови за пускане в експлоатация. Това съобщава  Bloomberg. 

Един от тях е реакторът на атомната електроцентрала Palisades в Мичиган, за чието възобновяване федералното правителство отпусна 1,5 трилиона долара, а правителството на щата още 300 милиона долара да го разглобим, но сега плановете са променени. САЩ също така искат да рестартират реакторите в Пенсилвания, където се намира атомната електроцентрала Three Mile Island, където се случи голяма авария през 1979 г.,  и в  Айова - станцията Duane Arnold. Собствениците зса заявили, че са готови да възобновят работата на атомната централа, но при условие, че тя ще бъде безопасна и икономична.

Работата на повечето наскоро изведени от експлоатация реактори обаче трудно се възстановява, пише агенцията. Някои, като атомната електроцентрала San Onofre в Калифорния и централата Crystal River във Флорида, са повредени, докато други, включително Vermont Yankee и Indian Point близо до Ню Йорк, са демонтирани. Bloomberg отбелязва, че рестартирането ще бъде скъпо. „Повторното пускане в експлоатация на тези централи наистина подчертава необходимостта от чиста енергия. Всичко зависи от това колко пари са готови да похарчат“, казва Адам Щайн, директор на иновациите в ядрената енергия в Breakthrough Institute, базиран в Калифорния мозъчен тръст.

Само преди няколко години атомните електроцентрали се смятаха за „икономически динозаври“; ядрената енергия трудно се конкурираше с евтиния природен газ и възобновяемите ресурси, но сега броят на привържениците й в САЩ нараства, пише агенцията. „Ядрената енергия е нашият най-голям източник на безвъглеродна електроенергия, която поддържа 100 000 работни места в цялата страна“, каза министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм. През март 2024 г. 34 страни, включително Съединените щати, се съгласиха да ги използват за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива.

В началото на годината САЩ разработиха стратегия за освобождаване от зависимостта от Русия в ядрената индустрия. Планът включваше възстановяване на вътрешните вериги за доставки и развитие на съоръжения за обогатяване на уран, субсидиране на местната индустрия, привличане на международни партньори и налагане на ограничения върху вноса на Русия „за защита на инвестициите на данъкоплатците“. На 12 август САЩ започнаха да налагат забрана върху вноса на уран от Русия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ