Швеция прекрати разследването за взривовете на "Северен поток"

Швеция прекрати разследването за  взривовете на Северен поток

Шведските власти заявиха днес, че са решили да приключат разследването си на експлозиите от септември 2022 г. на газопроводите „Северен поток“, които са построени за пренос на руски природен газ до Германия, съобщи в. The Washington post.  Разследването на Швеция е само едно от трите за експлозиите. Дания и Германия също проучват взривовете.

Атаката, която се случи, докато Европа се опитваше да се откаже от руските енергийни източници след пълномащабното нахлуване на Кремъл в Украйна, допринесе за напрежението, последвало началото на войната. Източникът на саботажа продължава да е голяма международна мистерия.

Прокурорът Матс Люнгквист от шведската прокуратура заяви, че „разследването е било систематично и задълбочено“.

„На фона на ситуацията, която имаме сега, можем да заявим, че шведската юрисдикция не се прилага.“

Люнгквист добави, че „германското разследване продължава и поради секретността, която преобладава в международното правно сътрудничество, не мога да коментирам повече сътрудничеството, което се е случило“.

„Също така няма да мога да коментирам нищо повече относно заключенията от шведското разследване или да коментирам заподозрени лица в шведското разследване“, каза Люнгквист.

„Имахме задълбочено сътрудничество с разследването, водено от германските власти. В рамките на това правно сътрудничество ние успяхме да предадем материал, който може да се използва като доказателство в германското разследване“, каза той.

В отговор по имейл на въпроси относно въздействието на шведското решение и състоянието на собственото им разследване германските федерални прокурори казаха само, че „нашите разследвания продължават“. Те казаха, че засега не дават повече информация.

Полицията в Копенхаген, която ръководи датското разследване, каза, че тяхното разследване „все още не е окончателно завършено, но очакваме да можем да направим съобщение в рамките на кратко време“.

Подводните експлозии разкъсаха тръбопровода "Северен поток 1", който беше основният маршрут за доставка на природен газ на Русия до Германия, докато Русия не прекъсна доставките в края на август същата година.

Експлозиите повредиха и тръбопровода „Северен поток 2“, който така и не влезе в експлоатация, тъй като Германия спря процеса на сертифициране  малко преди Русия да нахлуе в Украйна през февруари 202 г.

Освен геополитическото въздействие, течовете от тръбопроводите „Северен поток“ бяха огромна екологична катастрофа със засегнати местни диви животни и огромни количества метан, изхвърлени в Балтийско море, което според анализаторите може да бъде най- голямото отделяне на метан  поради човешка дейност. Детонациите са станали на около 80 метра (260 фута) под водата на дъното на океана в Балтийско море в икономическите зони на Швеция и Дания и сеизмичните измервания показват, че експлозиите са се случили малко преди течовете да бъдат открити.

Повече от 16 месеца след саботажа няма прието обяснение. Поредица от непотвърдени доклади, обвиняващи по различен начин Русия, САЩ и Украйна, запълват информационния вакуум, докато разследванията на взривовете продължават. Тръбопроводите дълго време бяха обект на критики от САЩ и някои от техните съюзници, които предупредиха, че те представляват риск за енергийната сигурност на Европа чрез увеличаване на зависимостта от руския газ.

Руският президент Владимир Путин и руски официални лица обвиниха САЩ в организирането на експлозиите, които те определиха като терористична атака. САЩ отрекоха да са замесени. През март 2023 г. германскимедии съобщиха, че проукраинска група е участвала в саботажа, използвайки плавателен съд и тръгвайки от германското пристанище Рощок. Украйна отхвърли предположенията, че може да е поръчала атаката, а германски официални лица изразиха предпазливост по отношение на обвинението.

 Германското и датското разследване все още не са хвърлили светлина върху инцидента и докато шведските прокурори казаха, че най-вероятният виновник е държавен служител, те предупредиха, че самоличността на извършителя все още не е ясна и намекнаха, че е вероятно да остане така .

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ