Световното потребление на въглища стигна рекордните 4,7 млрд. тона

Световното потребление на въглища стигна рекордните 4,7 млрд. тона

Световното потребление на въглища стигна рекордните 4,7 млрд. тона

В края на първата половина на 2023 г. световното потребление  на въглища се е увеличило с 1,5% до рекордните 4,7 млрд. тона. Това показват данните от доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Анализаторите обясняват ръста с увеличаването на производството на електроенергия с 1% през периода януари-юни и на промишленото използване на въглища - с 2%. Търсенето на въглища е нараснало най-осезаемо (с повече от 5%) през последните шест месеца в два от най-големите им потребители - Китай и Индия. Агенцията прогнозира, че делът на тези държави в световното потребление на въглища ще се доближи до 70% през 2023 г.

Въглищата съставляват над 60% от енергийния баланс на Китай и предвид ръста на индустриалното производство, анализаторите не очакват намаляване на търсенето на този вид гориво.  

Засега намаляването на потреблението на въглища в САЩ и страните от ЕС не компенсира растежа в Азия, което кара анализаторите да се притесняват за постигането на климатичните цели и запазването на темповете на енергийния преход, 

МАЕ очаква, че до края на 2023 г. потреблението на въглища ще бъде приблизително същото - 8,3 млрд. тона, както през 2022 г., но подчертава, че много ще зависи от метеорологичните условия и състоянието на икономиките на основните държави-потребителки. В същото време анализаторите са уверени в увеличението на световното производство на въглища през тази година: най-сериозен ръст се очаква в Китай, Индия и Индонезия.

Според данните от доклада, глобалното потребление на въглища е нараснало от 7,9 млрд. тона през 2021 г. до рекордните 8,3 млрд. тона през 2022 г., сочат още данните от доклада на МАЕ. Както припомнят анализаторите, търсенето на въглища като най-достъпното гориво на фона на енергийната криза, предизвикана от последиците от войната  в Украйна, нарастваше през цялата минала година и продължава да расте и през 2023 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ