ТЕЦ "Бобов дол" с глоба от 100 000 лева за вредни емисии

ТЕЦ Бобов дол с глоба от 100 000 лева за вредни емисии

Глоба от 100 000 лева ще плати ТЕЦ "Бобов дол" по наложена санкция от РИОСВ, която е потвърдена от Районнния съд в Дупница и с окончателно решение след обжалване от Административен съд - Кюстендил, предава БНР. 

Санкциите на централата за последните пет години за допуснати вредни емисии при работа на блоковете вече възлизат на около 800 000 лева. 

Проверката е извършена по сигнал на 20.03.2023 г. Експерти на РИОСВ – София установили силно запрашаване на въздуха в района на Големо село. 

To идвало от открит въглищен склад и от фигурата за съхранение на въглища, разположена до водоохладителните кули на централата каквато фигура има изградена и сега с депонирани въглища и слама за гориво. 

Оросителната система на открития склад не е работела, нито е имало предприети мерки за ограничаване на емисиите на прахообразни вещества чрез оптимизиране на условията за товарене и разтоварване чрез намаляване на височината на разтоварване, използване на улеи, намаляване на обема на товарните дейности, ограничаване на дейностите при високи скорости и съобразяване с посоката на вятъра или ограничаване по друг подходящ начин  - според съставения Констативен протокол от проверката. 

Често местните хора по Разметаницa сигнализират за силно запрашаване в района на ТЕЦ-а. 

Въпреки, че е изграден зелен пояс около терена и през лятото се прави редовно водно оросяване, то е непредотвратимо, особено при силен вятър. 

В перспектива централата може да мине на гориво газ и водород, тогава ситуацията ще се подобри значително, коментират от ръководството на дружеството. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 8 до 14 септември
Chevron търси диверсифициран подход към инвестициите в рафинерии
Политическа криза във Франция: Правителството на Байру падна след загубен вот на доверие
На днешната дата, 9 септември. Световен ден на красотата
Времето: Слънчево с временни увеличения на облачността
Стартира най-голямото учение в България по линия на гражданска защита в рамките на НАТО
Най-голямата грешка на предприемачите, когато говорят за своя продукт
Петролът поскъпва след решението на ОПЕК+ за умерено увеличение на добива и опасенията за доставките от Русия