Токът за бита ще поскъпне с по-малко от 30% от юли, прогнозира министърът на енергетиката

Токът за бита ще поскъпне с по-малко от 30% от юли, прогнозира министърът на енергетиката

Токът за бита ще поскъпне с по-малко от 30% от юли, прогнозира министърът на енергетиката

С по-малко от 30% ще поскъпне тока за бита от 1 юли 2024 г., съобщи министърът на енергетиката Владимир Малинов.

"АЕЦ Козлодуй" е оттеглила ценовото предложение и след преизчисляване ще предложи по-ниско увеличение, уточни той по време на брифинга си днес.

"Булгаргаз" също предлага по-малко поскъпване на природния газ през юни от първоначално предвидените 11 процента. Корекцията ще бъде с три на сто надолу. Заявлението е внесено днес в Комисията за енергийно и водно регулиране( КЕВР),  заяви изпълнителният директор на компанията Веселин Синабов.

Междувременно в изявление на енергийния регулатор, оповестено днес,  се казва, че "Топлофикация София“,  за първи път досега и единствена от всички топлофикационни дружества, е посочила две различни стойности на еднокомпонентната цена на топлинната енергия със заявлението си за периода от 1 юли 2024 г. до - 30 юни 2025 г.  Припомняме, че "Топлофикация София" е депозирала намерение да доставя за новия ценови период от 1 юли топлинна енергия на цена от 97,78 лева за мегаватчас (MWh) без ДДС. Предложената цена е с 29,11 процента по-ниска спрямо сегашната цена, която е 137,93 лева за MWh. .

Според КЕВР подобен подход създава условия за противоречиви тълкувания от страна на обществото каква точно е предложената цена на парното.

„Съгласно ценовия модел на КЕВР за изчисляване на цената на топлинната енергия дружеството е посочило 125,08 лв./МВтч. без ДДС. Публикуваната в някои медии еднокомпонентна цена от 97,78 лв./МВтч. без ДДС отразява надвзетия приход на дружеството в размер на 195,932 млн. лв., поради по-ниските цени на природния газ и на квотите въглеродни емисии за предшестващия регулаторен период“, обясняват от регулатора.

Това обаче означава продължаване на кръстосаното субсидиране между произвежданите топлинна и електрическа енергия. „От своя страна това значи намаляване на цената на парното за сметка на много висока стойност на електрическата енергия. Подобен подход е в нарушение на  Закона за енергетиката“, допълват в позицията си от КЕВР.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ