В ЕС влиза в сила още по-строга забрана за вноса на горива, произведени от руски нефт

Икономика

Считано от днес, в Европейския съюз влиза още по-строга забрана за вноса на горива, произведени от руски нефт, съобщават от Агенция „Митници“. 

Съгласно новите правила се забранява закупуването, вносът или трансферът – пряко или непряко – в ЕС на нефтопродукти от руски нефт, които са рафинирани в трета държава. Мерките се прилагат на основание европейски регламент от 31 юли 2014 г. относно ограничителните мерки във връзка с действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.

За целите на прилагането на забраната санкционното законодателство изисква при вноса икономическите оператори да представят пред митническите органи доказателства за държавата на произход на суровия нефт, използван при рафинирането на нефтопродуктите в третата държава.

От Агенция „Митници“ посочват, че вносителите следва да разполагат с адекватни процедури за надлежна проверка и да предоставят цялата необходима информация за установяване на произхода на суровия нефт, включително документи, удостоверяващи страната на добив. Изключение се допуска, когато нефтопродуктите са внесени от държава партньор, включена в приложение към регламента.

Вносителите могат да се основават на различни документни доказателства за произхода на суровия нефт, но се призовават към повишено внимание при съмнения за фалшифицирани или неточни документи.

На икономическите оператори се препоръчва да включват специални договорни клаузи с доставчиците си, гарантиращи произхода на суровия нефт, както и да прилагат разширена надлежна проверка.

От митническата администрация уточняват, че при внос на нефтопродукти от позиция 2710 от партньорска държава, включена в списъка към регламента, не се изисква представяне на доказателства за произхода на суровия нефт от подпозиция 2709 00.

Агенция „Митници“ е публикувала на интернет страницата си указания към търговците, както и списък на държавите – нетни износители на суров нефт за 2024 г. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане