Вашингтон приема сделката на ОПЕК+ като политически удар срещу Байдън

Вашингтон приема сделката на ОПЕК+ като политически удар срещу Байдън

Вашингтон вижда решението на ОПЕК+ да намали производството на петрол с повече от 2 милиона барела на ден като политическа намеса и „удар“ срещу президента на САЩ Джо Байдън. Това заяви пред Си Ен Би Си Дан Йергин, вицепрезидент на S&P Global.

В сряда групата на някои от най-големите производители на петрол в света се съгласи да наложи големи съкращения на добива, за да укрепи цените на суровината, въпреки призивите на САЩ за увеличаване на производството.

„Това се разглежда преди всичко като удар срещу Байдън, който дойде на крака в Саудитска Арабия. Второ, това се разглежда като някаква политическа намеса в изборите в САЩ, въпреки че намалението не влиза в сила до ноември“, каза Йергин.

Решението, взето на първата лична среща на ОПЕК и ОПЕК+ във Виена от 2020 г. насам, бележи най-голямото съкращаване на добива от началото на пандемията.

Байдън посети правителството на Саудитска Арабия през юли в опит да увеличи производството на петрол и да постави под контрол растящите цени на енергията.

Цените на петрола се повишиха до триседмичен връх в сряда след съобщението след три дни на възход

Петролът като оръжие

„ОПЕК+ може да се окаже изправен срещу Запада, въоръжен с петрол“, коментира Вишну Варатан, ръководител на икономиката и стратегията в Mizuho Bank.

Той написа в бележка, че съкращенията на доставките на петрол „се разглеждат отчасти като протест срещу ограниченията на цените на руския петрол“ и потвърждават „желанието на организацията за покачване на цените, а не просто за подкрепа на пазара“.

Намаляване на производството с около милион барела на ден би довело до повишаване на цените, без да се прави компромис с обема, но по-голямото намаление показва „пренебрежението на групата към икономическите проблеми“, добави Варатан.

Йергин също каза, че споразумението се разглежда „не от икономическа гледна точка“, а като по-политическо по характер.

Решението идва, след като ЕС постигна споразумение за ограничаване на цените на руския петрол като част от нов пакет от санкции.

„Руснаците сигнализираха в този случай, а и в други случаи, че ще направят всичко възможно, за да попречат на мерките за въвеждане на таван на цената на петрола“, каза Йергин.

„Опасна игра“

„Изглежда, че има малка битка между освобождаването на петрол от стратегическия резерв на САЩ и това, което се случва с ОПЕК+“, каза Бил Пъркинс, главен изпълнителен директор на Skylar Capital Management.

„В крайна сметка ОПЕК+ ще спечели тази битка, защото рано или късно Стратегическия петролен резерв (SPR) ще се изчерпа откъм възможности за освобождаване на барели. Така че това е опасна игра, която играем“, каза той.

Преди няколко седмици Министерството на енергетиката на САЩ обяви, че ще продаде до 10 милиона барела петрол от SPR за доставка през ноември.

Пъркинс добави, че идеята, която групата иска да подчертае, е, че ценовите сигнали от пазарите не са достатъчни, за да „предизвикат инвестицията или отговора от страна на предлагането“, от които групата се нуждае.

Цените на петрола в световен мащаб скочиха до над 120 долара за барел след избухването на войната в украйна, но се свиха до малко над 80 долара за барел през седмицата преди решението на ОПЕК+ да намали производството.

На въпрос обаче дали решението на алианса ще насърчи повече инвестиции в производството на суров петрол и инфраструктурата, Пъркинс отговори предпазливо. „Това е добър залог, но в момента светът е страшен“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ