Великобритания избра Rolls-Royce и още три компании за участие в конкурс за мини атомни централи

Великобритания избра Rolls-Royce и още три компании за участие в конкурс за мини атомни централи

Британската компания Rolls-Royce (RR) и нейните три американски конкурента - Holtec Britain, GE Hitachi Nuclear Energy и Westinghouse Electric - бяха избрани от британското правителство да участват в конкурс за създаване на мини-ядрени електроцентрали в кралството. Това съобщава Financial Times (FT).

Според изданието Лондон е отказал предложението на американската корпорация NuScale Power, а самата френска EDF Energy се е оттеглила от конкурса, фокусирайки се върху разработването на проект за собствен малък модулен реактор (SMR, SMR) Nuward. В крайна сметка само две компании се очаква да спечелят договори на стойност милиарди долари.

Експертите наричат ​​Rolls-Royce един от лидерите в надпреварата. Британската компания наскоро победи шестима конкуренти в спор за създаване на мини модулен реактор в Чешката република и също беше сред двамата финалисти в подобен процес за участие в конкурс в Швеция. Неговите поддръжници включват BNF Resources, Constellation of the US и Qatar Investment Authority, които досега са инвестирали около £280 милиона ($374 милиона). Rolls-Royce също така получи 210 милиона паунда (280,5 милиона долара) правителствено финансиране, за да му помогне да премине строг процес на оценка от ядрените регулатори. Според главния изпълнителен директор на Rolls-Royce Крис Чолертън, компанията вече е „18 месеца пред конкурентите в процеса на регулаторно одобрение“ и изборът „ще помогне на на  Rolls-Royce да запази това важно предимство на първия път“.

Мини-ядрените електроцентрали, разработвани от Rolls-Royce, както беше съобщено по-рано, се основават на „нова и комерсиално недоказана технология, която компанията планира да въведе не по-рано от 2030 г., като първият от реакторите се очаква да бъде построен през Великобритания." До 2050 г. Обединеното кралство планира да има 16 малки модулни реактора.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram