"Булгаргаз" нямал основание да иска поскъпване на газа

Булгаргаз нямал основание да иска поскъпване на газа

Заявката на „Булгргаз“ за увеличение на цената на природния газ с 2,07% за четвъртото тримесечие е „много оптимистична“ - така членът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Димитър Димитров, цитиран от 3е-news.net, коментира вчерашното съобщение на газовото дружество.

„Булгаргаз” иска повишаване на цената с 2,07% от януари 2015 г. до 615,92 лв. за хиляда куб. м без акциз и ДДС. Увеличението е с 12.48 лв. на 1000 куб. м спрямо цената за четвъртото тримесечие на тази година.

Според Димитров дружеството е включило в това увеличение недовзетия приход. „Начинът по който ние сега изчисляваме цените, не кореспондира с техните виждания“, заяви той, като допълни, че върху цената не се оказва никакъв административен натиск. Това, според Димитров, е основното разминаване. По думите му "Булгаргаз" има недовзет приход само за предходните три месеца.

„Вярвайте ми, ако има пазарна логика в тази цена, ние няма как да не се съобразяваме, защото в крайна сметка пазарът е такъв, числата са такива и няма как ние да оказваме административно влияние върху цената.Според мен е недопустимо“, каза членът на ДКЕВР.

По отношение на появилата се неотдавна в медиите информация, че „Булгаргаз“ няма пари за доставки и в отговор на въпрос дали дружеството може да се превърне „във втора НЕК“, Димитров коментира, че „за трудното плащане на доставките на синьо гориво не е виновна цената“. Още повече, че според предварителна информация, дружеството е на печалба от 40 млн. лв. за деветмесечието.

При разглеждането на искането на „Булгаргаз“ в ДКЕВР ще се вземат предвид, от една страна, поскъпването на долара, спадът на цените на петрола, от друга, и калоричността на горивото. Засега е трудно да се каже кой от факторите е с най-голяма тежест за исканото повишение. От значение за цената е и заявката за количеството, която дружеството прави към „Газпром експорт“, както и други фактори. Увеличение на цената на горивото с над 2% обаче може да има макар и неголеми отражения върху топлофикационните дружества.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ