ДКЕВР ще решава за лицензите на ЕРП-тата на 12 май

ДКЕВР ще решава за лицензите на ЕРП-тата на 12 май

ДКЕВР ще решава за лицензите на ЕРП-тата на 12 май

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) отложи за втори път решението за отнемане на лицензите на трите електроразпределителни дружества заради натрупани дългове към Националната електрическа компания (НЕК) в размер на около 350 млн. лв. Днес трябваше да се стигне до конкретно решение за създалата се криза в енергийния сектор, но то бе отложено за 12 май, тъй като EVN поискаха допълнително време за това да подготвят своята защита. Първото заседание беше отложено заради нови доказателства за отнемане на лицензите на ЕРП-тата, внесени от НЕК.

На днешното заседание ЧЕЗ, EVN и Енерго Про трябваше да убедят енергийния регулатор, че прихващанията, които правят, са законни и те имат основания да не плащат 348 млн. лв. на НЕК.

„Няма да има трето открито заседание на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране", категоричен беше председателят на държавната комисия Боян Боев, след приключването на днешното открито заседание.

„Ставаше въпрос за това, че EVN поискаха допълнително време за това да подготвят своята защита, а ние считаме, че някои факти и обстоятелства са съвместими между трите процедури и затова предоставихме тази възможност на всички. Никога не е коментирано, че ще има трето открито заседание", заяви още Боев.

До 12 май трите електроразпределителни дружества следва да представят своите становища. На въпрос какво ще се случи след 12 май, Боев каза, че след като ЕРП-тата предоставят своите становища, ДКЕВР ще ги прегледа, анализира и ще вземе решение.

Проблемът в енергетиката започна още през 2012 г. с присъединяването на зелените централи. Тогава за три месеца бяха вкарани в експлоатация близо 1000 мегавата ВЕИ. Така на финала се оказа, че непланираното огромно производство на ВЕИ централите не е включено в цената на НЕК, а оттам и в крайната цена. Последва промяна на методиката от ДКЕВР, с което ЕРП-тата бяха задължени да плащат произведената на тяхна територия зелена енергия, а после НЕК да им възстановява парите. Около 400 млн. лв. по данни на регулатора обаче не са възстановени към момента.

От ДКЕВР вече обявиха, че по тяхно мнение прихващанията са незаконни. Както и че с тях се блокира дейността на НЕК и се застрашава сигурността на доставките. За да си получат парите, ЕРП-тата трябва да ги поискат със заявленията за новите цени от 1 юли. Както стана ясно, трите дружества са поискали 8-14% по-скъп ток през деня и 16-26% - през нощта, но не са включили исканията си за зеления ток в заявленията. Те обясняват, че това може да го направи само НЕК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ