Красен Станчев: Бедните плащат тока на богатите

Красен Станчев: Бедните плащат тока на богатите

У нас бедните плащат тока на богатите, заяви в интервю за в. „Труд” Красен Станчев, председателят на УС на Института за пазарни икономика.

По думите му това е така, тъй като пазарът на електроенергия не е свободен и цената е еднакво ниска независимо от потреблението. „20% от домакинствата ползват 80% от тока на ниски цени. Трябва нова схема, за да се подпомагат само нуждаещите се”, подчертава Станчев.

Експертът е на мнение, че това може да стане чрез промяна на субективните и противоречащи на закона решения на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). „Регулаторът трябва да има равно отношение към всички. Сега пазарът не е свободен, защото за някого е изгодно да върти едни 180 млн. лв. между различните играчи, облагодетелствайки ту едни, ту други”, коментира Станчев.

На въпрос дали в момента може да бъде създаден енергиен борд, който да спомогне цената на тока да бъде справедлива за всеки, Станчев обясни, че към момента може да се направи консултативен орган към изпълнителната власт. „Тъй като има независим енергиен регулатор, бордът трябва да е над него, т.е. към премиер или Министерския съвет”, подчерта икономистът.

„Първата важна задача на борда е да се възстанови законността. Да бъдат изпълнени не само изискванията на Закона за енергетиката, но и на всички, свързани с него - за ядрената енергетика, за възобновяемите енергийни източници, за задълженията и договорите, директивите на ЕС и дори Търговския закон. Бордът трябва да създаде схема на ценообразуването, която да покрива разходите в енергетиката”, коментира Станчев.

„И третата му основна задача е подготовката на цялата система за либерализиране. В този смисъл трябва да прекрати кръстосаното субсидиране в сектора. Такова има по отношение на топлофикациите и заводските централи. Освен това големите енергийни потребители субсидират цената на тока за малките. Освобождаването на пазара трябва да стане прозрачно и по план”, допълни Станчев.

Тое е убеден, че чрез създаването на енергиен борд ще бъдат привлечени български и чуждестранни експерти, за да формулира правилата за управление на енергетиката. „Бордът ще се заеме и с търсене на външно финансиране за проекти в сектора. Той трябва да приведе ДКЕВР към европейските стандарти на независимите регулатори. Има европейска асоциация на енергийните регулатори и експертите са готови да дойдат и да помогнат”, подчерта Красен Станчев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ