Москва изненадана от спирането на "Южен поток" в България

Москва изненадана от спирането на Южен поток в България

Руската компания „Газпром” все още отказва да коментира изказването на българския премиер Пламен Орешарски за прекратяването на работата по проекта „Южен поток” в страната му, предаде РИА Новости. „Информация по отношение на България не коментираме”, заяви официалният представител на „Газпром” Сергей Куприянов, цитиран от Фокус.

България е прекратила строителството на „Южен поток” по настояване на САЩ и ЕС, пише изданието „Московский комсомолец”. Обаче руската страна не знае нищо за това. По данни на министерството на енергетиката на Русия, ведомството не е получавало никакви уведомления. 

Решението за прекратяване на работата по тръбопровода е чисто политическо и в него няма никакъв здрав смисъл и икономическа логика, заяви първият заместник-председател на комисията по природните ресурси към руската Държавна дума Валерий Язев, цитиран от ИТАР-ТАСС.

„Европейската комисия е нелогична в своето поведение - колкото повече разклонения има газопроводът, толкова по-голяма е енергийната сигурност на Европа. Да се противопоставя някой на такъв международен, подчертавам, не руски проект, като „Южен поток” е съвършено абсурдно”, заяви Язев.

Премиерът Пламен Орешарски е разпоредил спиране на работата по газопровода „Южен поток”, докато процедурата не се синхронизира с Брюксел, по време на среща със сенаторите от Конгреса на САЩ Джон Маккейн, Рон Джонсън и Кристофър Мърфи.

„Проектът „Южен поток" ще продължи само след като отстраним всички забележки на Брюксел и уточним начина на неговото изпълнение по-нататък”, заяви министър-председателят след срещата.

До последния момент българското правителство отбиваше опитите на Еврокомисията да спре "Южен поток" напълно успешно, посочва "Росийская газета". Премиерът и министърът на икономиката и енергетиката непрекъснато уверяваха колко е важно строителството на газопровода за България. "Визитата на тримата американски сенатори Джонсън, Мърфи и Маккейн обаче показа нагледно, че доларът командва европейската политика", коментира руският ежедневник. "Всичко, за което София възнамеряваше да се договори с Брюксел, просто бе отнесено от американците".

Главният редактор на руското списание "Русия в глобалната политика" Фьодор Лукянов коментира пред РИА Новости, че въпросът за строителството на "Южен поток" в България не е закрит. "Борбата между страните в конфликта ще продължи", подчерта той, цитиран от Дарик.

Според Лукянов Европейската комисия е категорично против "Южен поток", тъй като "той влиза в разрез с линията на съкращаване на зависимостта от Русия". "На България се оказва гигантски натиск от страна на Европейската комисия, която формално не може да спре строителството на (руския газопровод), но предявява много претенции, касаещи конкретни въпроси", обяснява той.

Руският политолог отчита, че "България не е такава страна, която може да се противопоставя сериозно на натиска на Европа", като дава пример с резкия обрат в позицията на премиера. "Борбата ще продължи. За Русия това означава много допълнителни главоболия. Въпросът не е закрит, но той, естествено, силно се усложнява", обобщава Лукянов.

САЩ са заинтересовани от усложняване на съдбата на "Южен поток" не само по политически причини, подчертава в. "Комерсант". Изданието отбелязва, че по негови данни Украйна обсъжда предаването на газопроводите си под контрола на американски и европейски компании, а "Южен поток" ще сведе стойността на активите до нула.

След срещата си с американските сенатори Орешарски отговори на въпросите дали компаниите, които участват в изграждането на „Южен поток”, ще получат неустойка и каква ще бъде тя, Българският премиер обясни, че в момента има запитване от страна на Европейската комисия и в зависимост от консултациите с Брюксел, които предстоят, ще се реши ходът на по-нататъшната работа. Премиерът призна, че не знае дали договорите могат да станат публични, тъй като са между частни компании.

Президентът Росен Плевнелиев също проведе среща с Маккейн, Джонсън и Мърфи. По време на разговора им е била обсъдена енергийната сигурност на страни като България от един доставчик на енергоресурси. Това изисква повече свързаност на регионално и европейско ниво и диверсификация както на източниците, така и на трасетата за доставка. Президентът потвърди позицията си в подкрепа на изграждането на проекта „Южен поток“, но в синхрон с европейското законодателство и на пазарна основа.

Ивайло Калфин от АБВ определи спирането на проекта „Южен поток” като импровизирано решение, взето след срещата с американските сенатори. Калфин изрази мнение, че „Южен поток” е полезен както за Европа, така и за България. Според него той трябва да бъде изпълнен по европейските правила и трудно може да бъде заменен с внос на газ от САЩ, извличане на шистов газ или каквато и да било друга алтернатива.

"Очевидно е, че процедурата, с която беше обявен изпълнител на конкурса, е компрометирана. За това бяхме предупредени от ЕК и въпреки това правителството направи тази процедура. Видяхме, че след това получихме писмо, че ще подлежим на санкция, ако я продължим. Което означава, че правителството трябва да анулира процедурата за избор и да я направи, както досега с обществена поръчка", коментира Калфин.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ