Ще може ли Земята да плати прехода към възобновяеми източници на енергия

Ще може ли Земята да плати прехода към възобновяеми източници на енергия

Норвежски учени изчислиха за първи път икономическата и еко цена на преминаването към енергия от възобновяеми източници  в глобален мащаб. Изследователите са си  поставили за цел да оценят дали преходът към ВЕИ-та към 2050 г. ще стимулира ръст на световната икономика. Работата им е представена в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.

Учените направили оценка на жизнения цикъл на (LCA, life cycle assessment) електростанциите, работещи с концентрирана слънчева енергия, фотоволтаици, с вятърна енергия, вода, а също и на газ и въглища. Моделирали два сценария и ги сравнили: „син”, при който делът на екологично чистата енергетика към 2050 г. ще нарасне от 16,5% (колкото е през 2010 г) до 40%  - и сценарий „както обикновено”, където се запазват настоящите тенденции.

Преустройването на енергийните системи ще изисква значителни инвестиции и ще доведе до ръст на потребелнието на суровини за изграждането на нови съоръжения средно с с 1,2 до 2,3 килограма на мегаватчас, гласи един от изводите на сравнителния анализ. Става дума най-вече за суровини от сорта на цимент, желязо и мед, необходима за слънчевите електростанции. Прогнозата на датските учени, че потреблението на мед ще нарасне почти двойно. В съчетание с влошаващото се качество на находащита на този метал, това ще доведе до тежки последствия за околната среда в регионите с такъв добив, смятат учените.

В същото време, при „синия” сценарий производството на електроенергия ще нарасне от 18 петаватчаса годишно до 36, а вредните емисии на парникови газове ще намалеят три пъти - от 9,4 до 3,4 гигатона.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ