Ще може ли Земята да плати прехода към възобновяеми източници на енергия

Ще може ли Земята да плати прехода към възобновяеми източници на енергия

Ще може ли Земята да плати прехода към възобновяеми източници на енергия

Норвежски учени изчислиха за първи път икономическата и еко цена на преминаването към енергия от възобновяеми източници  в глобален мащаб. Изследователите са си  поставили за цел да оценят дали преходът към ВЕИ-та към 2050 г. ще стимулира ръст на световната икономика. Работата им е представена в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.

Учените направили оценка на жизнения цикъл на (LCA, life cycle assessment) електростанциите, работещи с концентрирана слънчева енергия, фотоволтаици, с вятърна енергия, вода, а също и на газ и въглища. Моделирали два сценария и ги сравнили: „син”, при който делът на екологично чистата енергетика към 2050 г. ще нарасне от 16,5% (колкото е през 2010 г) до 40%  - и сценарий „както обикновено”, където се запазват настоящите тенденции.

Преустройването на енергийните системи ще изисква значителни инвестиции и ще доведе до ръст на потребелнието на суровини за изграждането на нови съоръжения средно с с 1,2 до 2,3 килограма на мегаватчас, гласи един от изводите на сравнителния анализ. Става дума най-вече за суровини от сорта на цимент, желязо и мед, необходима за слънчевите електростанции. Прогнозата на датските учени, че потреблението на мед ще нарасне почти двойно. В съчетание с влошаващото се качество на находащита на този метал, това ще доведе до тежки последствия за околната среда в регионите с такъв добив, смятат учените.

В същото време, при „синия” сценарий производството на електроенергия ще нарасне от 18 петаватчаса годишно до 36, а вредните емисии на парникови газове ще намалеят три пъти - от 9,4 до 3,4 гигатона.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ