21 страни-членки воюват с ЕК за земеделските помощи след руското ембарго

21 страни-членки воюват с ЕК за земеделските помощи след руското ембарго

21 страни-членки воюват с ЕК за земеделските помощи след руското ембарго

Двайсет и една страни-членки се обединиха в понеделник, за да гарантират, че ЕС ще разполага с достатъчно пари през 2015 г. за фермерите, пострадали от руското ембарго, съобщи френският „Монд”. Срещата на министрите на земеделието и риболова в Брюксел приключи със съвместна декларация, с която страните се противопоставят на заявеното в средата на октомври намерение от Европейската комисия да намали до минимум компенсациите.

Под декларацията са се подписали министрите на Полша, Ирландия, Испания, Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чехия, Финландия, Гърция, Унгария, Люксембург, Португалия, Румъния, Словакия, Словения и четирите балтийски републики.

Битката е за 450 млн. евро, предвидени за земеделие, на които страните искат да разчитат догодина, за да осигурят плащането на 344-те млн. евро помощи, обещани през август, както и за финансиране на други подкрепящи мерки.

Комисията иска да използва 450-те млн., за да попълни дупките в тазгодишния европейски бюджет. В същото време ЕК предлага помощите за фермерите за преодоляване на щетите от руското ембарго да бъдат взети от кризисния резерв от 430 млн. евро, предвиден за реакции при сътресения на пазара. Според новата обща земеделска политика кризисният резерв ще се финансира чрез намаляване на директните плащания с 1% от годишния бюджет. Неизползваните средства от резерва ще се възстановяват на земеделските производители.

На фона на обещаното вече финансиране за зеленчуко- и млекопроизводителите и на падането на цените на продукцията им след затварянето на руския пазар, този проект на Комисията ще намали с около 90 млн. фондовете за допълнителни мерки през 2015 г.   

Кризисният резерв за земеделие трябва да се запази, за да имаме възможност за реакция през 2015 г., ако проблемите се задълбочат или възникне нова криза, се подчертава в съвместната декларация.  

Сблъсъкът между страните-членките и Комисията се развива успоредно с пазарлъците за годишния бюджет, който трябва да е готов на 17 ноември според източник на изданието. Ако не бъдат удовлетворени, двайсетте и една страни могат дори да блокират преговорите за бюджета. Още повече, че тяхната декларация има подкрепата  на земеделските министри на Германия и Италия, макар двамата да не са я подписали.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ